Witamina D niezbędna dla twojego dziecka

2015-11-18 8:23

Witamina D jest niezbędna dla zdrowych kości dziecka, ale też dla jego ogólnego prawidłowego rozwoju. Niestety, odpowiednią dawkę witaminy D otrzymuje tylko 10 proc. dzieci w Polsce.

WITAMINA D niezbędna dla twojego dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Witamina D dla kości i serca
  2. Gdzie szukać witaminy D
  3. Jakie są skutki niedoboru witaminy D? [WIDEO]
  4. Ważne krople z witaminą D
  5. Groźny nadmiar witaminy D
  6. Naturalnej witaminy D nie da się przedawkować
  7. Niedobór witaminy D: niepokojące objawy

O tym, jak ważna jest witamina D dla dziecka przekonały się dwie zaprzyjaźnione mamy. Dorota zauważyła, że jej roczny synek stał się bardziej drażliwy. Zaniepokoiło ją też to, że Kubuś ma stale spoconą główkę w okolicach potylicy. Z kolei Małgorzata, mama półrocznej Julki, podczas okresowej wizyty u pediatry usłyszała, że tempo zarastania ciemiączka u jej córeczki jest zbyt wolne. W obu przypadkach okazało się, że są to początki krzywicy, której przyczyną jest niedobór witaminy D.

Witamina D dla kości i serca

Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach oraz zmniejsza ich wydalanie wraz z moczem. A ponieważ minerały te stanowią podstawowy budulec kości, witamina D (kalcytriol) pełni ważną rolę w procesie rozwoju tkanki kostnej dziecka. Wpływa też na gęstość kości u dorosłych. Przypuszcza się nawet, że może mieć większe znaczenie w zapobieganiu osteoporozie niż wapń.

Witaminę D nasz organizm produkuje sam, ale potrzebuje do tego składników wyjściowych.

Ale na tym nie kończy się dobroczynny wpływ kalcytriolu. Wspólnie z wapniem działa korzystnie na system nerwowy i serce, wzmacnia skórę, łagodzi stany zapalne. Reguluje wydzielanie insuliny, a tym samym wpływa na odpowiedni poziom cukru we krwi, stymuluje szpik kostny do produkcji komórek obronnych. Badania potwierdzają też, że zapobiega niektórym nowotworom.

Gdzie szukać witaminy D

Cholekalcyferol - tzw. witamina D3 - wytwarza się w naszej skórze pod wpływem słońca. Czerpiemy ją też z pożywienia pochodzenia zwierzęcego, jedząc ryby morskie, masło, jaja, mleko, wątróbkę kurzą. Dieta dostarcza też ergokalcyferolu - tzw. witaminy D2, powstającej w roślinach wystawionych na działanie słońca.

Witaminy D3 i D2 przekszałcają się w wątrobie i nerkach człowieka w opisany wcześniej kalcytriol. Jeśli więc organizm otrzymuje zbyt mało tych substancji, nie wyprodukuje tyle kalcytriolu, ile mu potrzeba. A to może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się młodego organizmu, grozi bowiem krzywicą.Dlatego należy pamiętać, by w codziennej diecie dziecka było więcej nabiału i ryb. I nie zapominajmy o roli słońca. Latem wystarczy kilka minut naświetlania promieniami słonecznymi odbitymi (np. pod parasolem) buzi i rączek dziecka, by otrzymało dzienną dawkę witaminy D3.

Jakie są skutki niedoboru witaminy D? [WIDEO]

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Ważne krople z witaminą D

Niestety, im młodsze dziecko, tym trudniej jest w naturalny sposób zapewnić mu odpowiednią ilość tej witaminy.

Pamiętaj, że produkty mleczne mogą być cennym źródłem wapnia, ale nie dostarczą dziecku wystarczającej ilości witaminy D. Aby pokryć 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy D,dziecko musiałoby zjeść np. 6,25 kg żółtego sera gouda lub 14 gotowanych jajek.

Zwykle trzeba podawać mu specjalny preparat. W pierwszym roku życia zaleca się 400 jednostek na dobę. Ale jest to sprawa indywidualna i tylko lekarz może ustalić właściwą dawkę dla twojego dziecka, by nie dopuścić do niedoboru witaminy D lub - co jest równie niebezpieczne - przedawkowania. Weźmie przy tym pod uwagę jego wagę i wzrost, sprawdzi wielkość ciemiączka. Zapyta, czy dziecko karmione jest piersią czy mieszanką, i jaką. Uwaga: Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym najczęściej nie wymagają już dodatkowego podawania im witaminy D, ponieważ dodana jest ona do mieszanki.

Groźny nadmiar witaminy D

Witaminę D naprawdę bardzo łatwo przedawkować.

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko opóźnienia rozwoju dziecka.

Przyjmowana w zbyt dużej ilości działa na organizm jak trucizna. Objawy przedawkowania witaminy D to:

  • nudności
  • biegunka
  • spadek masy ciała
  • wzmożone oddawanie moczu
  • nadmierna potliwość
  • uporczywe swędzenie skóry
  • ból mięśni

Dlatego witaminę D może przepisać tylko lekarz. Ale trzeba też zwracać uwagę na jej zawartość w dostępnych bez recepty preparatach multiwitaminowych. Np. jedna saszetka Vibovitu pokrywa dzienne zapotrzebowanie dziecka na tę witaminę.

Naturalnej witaminy D nie da się przedawkować

Pod wpływem słońca nasz organizm może wytworzyć aż 80 proc. potrzebnej mu dawki witaminy D. Reszty dostarcza dieta. Ale ani jedzenie, ani przebywanie na słońcu nie grozi przedawkowaniem tej witaminy. Produkty spożywcze zawierają ją w bardzo małych ilościach. A ta, która w wyniku działania promieni słonecznych powstaje w skórze człowieka, wytwarzana jest tylko w niezbędnej ilości. Nasz organizm potrafi dostosować jej produkcję do swoich potrzeb.

Niedobór witaminy D: niepokojące objawy

Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze witaminy D oraz rozwijającej się krzywicy.

  • ogólnoustrojowe: apatia, skłonność do zaparć, potliwość, osłabienie napięcia mięśniowego (jego wyrazem jest m.in. rozlany "żabi brzuch"), opóźnienie rozwoju fizycznego, opóźnione ząbkowanie;
  • kostne: - wczesne - rozmiękanie kości czaszki, opóźnianie zarastania ciemienia, zgrubienia na granicy chrzęstnej i kostnej żeber (te objawy ustępują pod wpływem leczenia); - późne - czyli utrwalone deformacje: czaszka kwadratowa, zniekształcenia klatki piersiowej, skrzywienia kręgosłupa, szpotawość i koślawość kończyn (te zmiany są już nieodwracalne).

Objawy te obserwuje się zwykle między trzecim miesiącem a drugim rokiem życia. By im zapobiec, należy zadbać, żeby dziecko otrzymywało odpowiednią dla jego wieku dawkę witaminy D. A to może zrobić tylko lekarz!

Ważne

Dawkowanie witaminy D u noworodków i niemowląt

  • do końca 6. miesiąca życia - 400 IU/dobę (10,0 µg/dobę) - suplementację witaminy D należy zacząć od pierwszych dni życia dziecka, niezależnie od sposobu jego żywienia (pierś/mleko modyfikowane);
  • od 7. miesiąca do 12. miesiąca życia - 400-600 IU/dobę (10,0-15,0 µg/ dobę) - w zależności od źródeł pokarmowych witaminy D;

Dawkowanie witaminy D u dzieci i młodzieży

  • od 1. roku życia do 18 lat - 600-1000 IU/dobę (15,0-25,0 µg/dobę)

Dawka zależy od masy ciała. Suplementację należy stosować w miesiącach wrzesień - kwiecień lub przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich nie można zapewnić wystarczającej syntezy skórnej witaminy D.

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

Pytanie 1 z 9
Jak określisz swoje samopoczucie?
JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza