Krwawienie z nosa u dziecka - przyczyny i postępowanie

2016-09-16 9:52

Krwawienie z nosa u dzieci to niegroźna przypadłość, zwykle spowodowana przeziębieniem, katarem czy intensywnym kaszlem. W nielicznych przypadkach krew z nosa może być pierwszym widocznym symptomem poważniejszej choroby. Czasem w leczeniu krwawień z nosa potrzebne jest wykonanie drobnych zabiegów.

Krwawienie z nosa u dzieci to przypadłość, której przyczyną jest plamka Kiesselbacha, czyli skupienie naczyń krwionośnych znajdujące się w przednim odcinku przegrody nosa. Wystarczy uszkodzenie okrywającej to miejsce błony śluzowej (np. z powodu urazu, dłubania palcem, wprowadzenia ciała obcego), żeby doszło do krwawienia z nosa u dziecka. Może ono towarzyszyć wysokiej gorączce, katarowi i zapaleniu zatok (wówczas występuje przekrwienie błony śluzowej nosa). Bywa także skutkiem ciężkich napadów kaszlu, np. przy krztuścu. Następuje wówczas raptowny wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych nosa. Na szczęście takie krwawienia występują u dziecka nie częściej niż kilka razy w roku i są zazwyczaj niewielkie.

Posłuchaj o przyczynach krwawienia z nosa u dziecka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Tego nie rób

U dzieci mających skłonności do krwawienia z nosa trzeba pamiętać o zakazie podawania salicylanów jako środków przeciwgorączkowych (Polopiryna, Aspiryna, Calcypiryna, Asprocol, Sachol). Preparaty te zmniejszają krzepliwość krwi i wręcz same mogą spowodować krwotoki z nosa.

Krwawienie z nosa u dzieci - co robić? Postępowanie

Nie należy kłaść dziecka (ani osoby dorosłej) płasko na plecach. Po pierwsze, ułatwia to napływ krwi do uszkodzonych naczyń i nasila krwotok z nosa. Po drugie - pacjent dławi się krwią, która zamiast wypłynąć na zewnątrz, spływa mu do gardła przez tylne nozdrza.

Jak zatem pomóc dziecku? Powinno ono siedzieć, a jeszcze lepiej stać. Mokrą, zimną chusteczką (chłód powoduje dodatkowe obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza krwawienie) obejmujemy nos dziecka i bardzo mocno uciskamy przez 2-3 minuty. Ucisk palcem wskazującym i kciukiem powinien być bardzo silny, pomimo protestów dziecka. Uciśnięcie w ten sposób naruszonych naczyń krwionośnych odcina dopływ krwi i powoduje wytworzenie skrzepu "korkującego" uszkodzenie. Niekiedy zabieg taki należy powtórzyć kilka razy. Po zatamowaniu krwawienia delikatnie myjemy dziecko, potem osuszamy nozdrza i dbamy, aby przez minimum pół godziny nie dotykało noska. W wypadku suchego powietrza w domu korzystnie działa natłuszczanie przy pomocy pałeczki z watą przedsionka nosa maścią witaminową (do kupienia bez recepty).

Krwawienie z nosa u dziecka - kiedy do lekarza?

Powtarzające się krwawienia z nosa u dziecka są wskazaniem do wizyty u lekarza. Zazwyczaj zleca on badania krzepliwości krwi (bardzo rzadko ujawniają się tu jakieś odchylenia) i konsultację laryngologa (najczęściej stwierdza on tylko prosty przerost plamki Kiesselbacha). Powszechną praktyką laryngologiczną jest przyżeganie splotu Kiesselbacha przy użyciu kwasu trójchlorooctowego (TCA) lub azotanu srebra (lapis). Niszczą one przerośnięte naczynia, ale te, niestety, często regenerują się. W rzadkich przypadkach konieczny jest drobny zabieg operacyjny (odwarstwienie błony śluzowej lub usunięcie jej fragmentu). Gdy krwawienie jest obfite i nie pomagają domowe sposoby, trzeba szukać pomocy w izbie przyjęć oddziału laryngologii, gdzie wykonywana jest tzw. tamponada przednia lub tylna nosa. Zabieg ten polega na wprowadzaniu warstw wyjałowionej tasiemki uciskających miejsce krwawienia. Pacjent po wykonaniu tamponady musi pozostać w szpitalu. Tampony usuwa się lub tylko zmienia, jeśli krwawienie jeszcze nie ustąpiło całkowicie, nie rzadziej niż co 2-3 dni. Należy też zwracać uwagę na bóle uszu po założeniu tamponady tylnej. Nierzadkim powikłaniem bowiem jest wówczas zapalenie ucha środkowego z powodu uniedrożnienia trąbek słuchowych. Po wszystkim warto poprosić pediatrę o wyrównanie ewentualnej niedokrwistości dziecka.

Zrób to koniecznie

Jeśli krwawienia się utrzymują przez dłuższy czas, idź z dzieckiem do lekarza. Krwista wydzielina z nosa towarzyszy bowiem chorobom powodującym większą kruchość naczyń krwionośnych lub przebiegającym z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Należą do nich między innymi: białaczki, hemofilia, niedobór płytek krwi, niedobory witamin (K i C), marskość i ostre schorzenia wątroby, uogólnione zakażenia, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby nerek (np. nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego, mocznica w niewydolności nerek). Krwisto-ropna wydzielina (z obu dziurek) występuje w kile wrodzonej, a jednostronna – w przypadku choroby zakaźnej, jaką jest błonica nosa. Krwotoki towarzyszą też łagodnym lub złośliwym miejscowym nowotworom nosa (polipy, włókniaki, mięsaki).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
imqerator
|

Jesli chcesz komus pomoc takim komentarzem to racz podac jakies szczegoly... jakie suplementy? Co pomoglo? Ciesze sie ze problem minal, ale moze pomoz innym przy okazji informacji o tym?

jbiel
|

Niestety lekarze rozkładają ręce i raczej nie pomogą. Moja córka miała również krwotoki z nosa, nie mogłam zatamować tak się lało! Czasem nawet dwa razy dziennie lub też w nocy! W między czasie udało mi się dotrzeć do naturalnych suplementów diety. Zaczęłam podawać córce, po dwóch dniach minęło!!

Marta
|

Mojemu synkowi od dluzszego czasu leci krew z nosa.. W nocy i 2x nad ranem... Poszlismy do lekarza, zrobilismy wszystkie możliwe badania facznie z USG jamy brzusznej. Wszystko jest w normie. Tylko jedno badania wyszlo nienajlepiej syn ma niedobór krrwi w organizmie dostaliśmy skierowanie do laryngologa i czekamy na wizyte. Czy to cos powaznego? Na co sie przygotowac?

przeziębiona...
|

Przed chwilą 1 raz w życiu leciała mi krew z nosa. Tak naprawdę...! 1 raz! Siostra mi dała mokrą, zimną chusteczkę i kazała bardzo mocno przytrzymać w miejscu krwawienia przes tzw. płatek uszny(jak to siostra nazywa) ...i mi pomogło :) Mam nadzieję, że w nocy nie zacznę się dławić /czy coś ;/

zajobek
|

Nie katuj dziecka "przypalankami". Mialem to samo i przeszło bez leczenia. Mialem 2 przypalanki jako dziecko i nic to nie dało, byle uderzenie, czy mocniejsze kichniecie i krew leciała. Samo przeszło około 19 roku życia. Po prostu lekkie nadciśnienie i kruche naczynka w nosie.

Dominika97
|

Od tygodnia miałam krwotoki aż w końcu dostałam się do laryngologa i powiedział że to naczynko mi pękło i przypalił mi kwasem tydzien miałam spokoju i znowu się zaczyna czy ktoś tak miał?

Sylwia29
|

Łucjo, to już spory czas borykacie się z tym problemem... Byłaś u lekarza? Jeśli tak, to co powiedział?

Lidisz
|

calcium dobesilate, nie wiem czy jest odpowiednik dla dzieci. Laryngolog przepisał mi na krwawienia z nosa. Niestety nie pamiętam jak długo brałam ale co najmniej 8 tabletek dziennie. Od kilku lat ani razu nie miałam krwawienia z nosa. Miałam jakąś żyłkę przerośniętą

chawrek
|

mój syn ma 5 lat i od ponad trzech lat biegamy z nim po lekarzach ponieważ ma ciągłe krwotoki i mocne. NIE dawno dostałam się do bardzo dobrej lekarki w Lędzinacha na śląsku która skierowała nas do kliniki jednego dnia i tam stwierdzono, że dziecko musi mieć zabieg ponieważ ma żylaki w nosku. Dlaczego wcześniej nikt tego nie zauważył skoro od 3 lat biegamy od lekarza do lekarza a każdy ma inną teorię? Mam nadzieję, że nasza gehenna się wreszcie skończy.
Więc kto ma taki problem jak my to polecam Klinikę jednego dnia

wiolcia
|

nie sluchaj sie lekarzy moj syn tez byl u laryngologow byl spokoj dopoki sie krwia nie zalal byl w szpitlu na izbie ,bedzie mial badaia ogolne krwi i zobacza czy nie ma uszkodzonych naczynek wiec tylko badania ogolne pomoga zaobserwowac co twojemu synkowi jest ,pozdrawiam