Ból głowy u dzieci: leczenie. Metody naturalne i leczenie farmakologiczne bólu głowy u dzieci

2018-06-26 13:40

Ból głowy u dzieci również wymaga leczenia, jednak nie wszystkie leki dostępne dla dorosłych można podawać małym pacjentom. Jak pomóc dziecku, które cierpi z powodu bólu głowy czy migreny? Jakie leki i metody naturalne sprawdzają się w leczeniu bólu głowy u dzieci?

Ból głowy u dzieci zdarza się bardzo często i specjaliści uważają, że jego leczenie, tak jak u dorosłych. Jednocześnie jednak lekarze podkreślają, że w przypadku bólu głowy u dzieci dużo większą rolę powinna odgrywać prewencja, czyli zapobieganie pojawieniu się dolegliwości przez zapewnienie dziecku odpowiedniej diety, właściwej dawki ruchu i snu.

Naturalne, domowe metody na ból głowy u dziecka

Przede wszystkim należy eliminować z życia dziecka wszystkie możliwe czynniki ryzyka, które mogą powodować atak migreny. Dziecko powinno prowadzić regularny, higieniczny tryb życia - spędzać dużo czasu w ruchu, na powietrzu, a z jego diety powinny zniknąć lu b zostać ograniczone do minimum sól, napoje gazowane, żółte sery, słone i słodkie przekąski, czekolada, produkty zawierający glutaminian sodu i aspartam, śmieciowe jedzenie. Poza tym, w profilaktyce bólu głowy u dzieci zwykle dużo bardziej niż u dorosłych skuteczne są:

Ból głowy u dzieci: jakie leki można podawać dziecku?

Rodzaj leków, które możesz podać dziecku, które cierpi na ból głowy zależy przede wszystkim od tego, w jakim jest ono wieku. Pamiętaj, że do 12 roku życia nie wolno podawać aspiryny (może spowodować wystąpienie zespołu Reye'a). Małym dzieciom podajemy leki zawierające paracetamol lub ibuprofen, dawkując je zgodnie z zaleceniami producenta. U starszych dzieci (powyżej 15 roku życia) w trakcie ostrych ataków bólu głowy lub migreny podaje się leki migrenowe stosowane w leczeniu dorosłych, ale w odpowiednio zmniejszonych dawkach.

Jak pomóc dziecku przetrwać ból głowy?

Gdy dziecko boli głowa, możesz mu pomóc w nastepujący sposób:

  • połóż je w ciemnym i cichym pokoju
  • jesli minęła już fala wymiotów podawaj dużo płynów
  • połóż chłodny na czole
  • podaj leki przeciwbólowe (jeśli wymioty są silne - w formie czopka)

Jeśli dziecko cierpi na nawracające bóle głowy, poinformuj o tym jego opiekunów w przedszkolu lub w szkole i przekaż im informacje o tym, jak powinni z dzieckiem w takiej sytuacji postępować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza