Leki przeciwbólowe dla dzieci: bezpieczne dawkowanie ibuprofenu

Ibuprofen to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny, który jest bardzo często podawany dzieciom powyżej 6 miesiąca życia. Jak dawkować ibuprofen dziecku? W jakiej formie podawać dziecku ibuprofen: co jest lepsze dla dziecka - czopki, krople, syrop czy tabletki?

Ibuprofen to substancja czynna - mają ją leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci (np. Ibufen, Nurofen, Ibum), dostępne w postaci syropu, kropli, czopków czy tabletek. Ibuprofen nie tylko obniża gorączkę i działa przeciwbólowo, ale również ma działanie przeciwzapalne. Lekarze polecają go przy infekcjach, np. przeziębieniu, zapaleniu ucha czy anginie a także przy wyjątkowo bolesnym ząbkowaniu.

Ibuprofen dla dziecka: czopki, krople, syrop czy tabletki

Zasada jest prosta - najmłodszym dzieciom podajemy ibuprofen w postaci syropu, kropli lub czopków. Czopki wybieramy również wtedy, gdy dziecko wymiotuje. Tabletki pozostawiamy dla dzieci starszych.

Jak dawkować dziecku ibuprofen?

Dawkowanie ibuprofenu dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia

  • 6-12 miesięcy ( 7,7-9 kg) - 2,5 ml (3-4 razy po 2,5 ml) lub 50 mg leku
  • od roku do 3 lat ( 10-15 kg) - 5 ml (3 razy po 5 ml) lub  mg leku
  • od 4 do 6 lat ( 16-29 kg) - 7,5 ml (3 razy po 7,5 ml) lub 150 mg leku
  • od 7 do 9 lat ( 21-29 kg) - 10 ml (3 razy po 10 ml) lub 200 mg leku
  • od 10 do 12 lat ( 30-40 kg) - 15 ml (3 razy po 15 ml) lub 250 mg leku

Dawka dobowa nie może przekroczyć 30 mg/kg masy ciała

Kiedy nie podawać dziecku ibuprofenu?

Nie podawaj dziecku ibuprofenu, gdy:

  • dziecko ma astmę
  • dziecko ma zaburzenia krzepnięcia krwi
  • dziecko ma kłopoty ze strony przewodu pokarmowego (zapalenie jelit, zapalenie żołądka)
  • dziecko choruje na nerki lub ma choroby wątroby
  • dziecko ma alergię na inne leki przeciwbólowe

Przedawkowanie ibuprofenu u dziecka

W przypadku jednorazowego, nadmiernego spożycia leku należy wywołać u dziecka wymioty oraz podać doustnie mu węgiel lekarski. Nieznacznie przedawkowanie ze względu na łatwe wydalanie ibuprofenu z organizmu nie wymaga interwencji lekarza, ale o takim fakcie należy go poinformować.
Objawy zatrucia ibuprofenem:

  • bóle brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • bóle i zawroty głowy
  • szumy w uszach
  • niezborność ruchowa
  • dezorientacja
  • bezdech
  • zespół ostrej niewydolności oddechowej
  • śpiączka
  • drgawki
  • kwasica metaboliczną

Do ostrego zatrucia ibuprofenem dochodzi najczęściej po przekroczeniu dawki 400 mg/kg masy ciała.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
polunia91
|

Nie przekraczać 400mg na kg mg A jak dziecko waży 16 kg to wg tych danych dawka dobowa to 480mg na dobę i weź tu nie zwariuj

marko
|

Jest na androida darmowa apka do liczenia dawek syropów z ibuprofenem lub paracetamolem dla małych dzieci.
https://play.google.com/sto...

K2
|

1 słyszę żeby czopek malucha usppkoił.
Ppdstawowe pytanie jak maluch ma 39st działa ten lek???

K3
|

Ta witanaminy to sobie nożesz dawać jak nir ma gorączki, ale jak pojawia sie gorączka i pędzi to Musisz zadziałać szybko

kolo
|

Do ostrego zatrucia ibuprofenem dochodzi najczęściej po przekroczeniu dawki 400 mg/kg masy ciała? Ale chyba na dobę, bo po jednorazowej dawce byłby koniec. Jak się wam nie chce napisać dokładnie to lepiej nic nie pisać!!!!!!!!!!!!!!!!!

farmaceuta
|

@do melcia !!! Ibuprofen jak każdy NLPZ (niesteroidowy lek przeciw zapalny) i inhibitor COX może powodować nadżerki błony żołądka prowadząc do problemów z tym organem, takie jak krwawienie, bóle, pieczenie, a zbyt częste stosowanie NLPZ może powodować te efekty. Cieszę się, że akurat w Pani przypadku obyło się bez większych problemów. Firmy farmaceutyczne natomiast zabezpieczają się pisząc na ulotce takie przypadki, nawet będące rzadkimi. W przypadku mojej dziewczyny stosowanie NLPZ powodowało pieczenie i bóle żołądkowe.

VIPDOC.Tomi
|

Homeopatyczne czopki OK!
NIGDY ibuprofen dla dzieci i doroslych, to powodzuje zawsze krwawienia zoladka (mniejsze albo wieksze) i truje niesamowicie inne organy i flore w jelitach. Pozniejsze skutki sa oplakane!!!
Uwaga. Aspiryna powoduje w nerkach mikro krwawienia
Sprawdzic dziecku /rodzicom witaminy i mineraly. Po otrzymaniu wynikow z labolatorium szybko uzupelnic wysokojakosciowymi preparatami wg. polskich Norm plus x2 nie zapomniec witaminy D§ wysoko dozowanej. Znikna katary, Grypy i bole stawow oraz glowy.
Pozdrawiam z Hamburga Wasz VIPDOC. Tomi

unilka
|

ja często zamiast podać dziecku coś przeciwbólowego podaję najpierw Viburcol - homeopatyczne czopki, uspokajają, wyciszają malucha, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

crosser
|

Ale chamska kryptoreklama w 2ch postach ponizej