UPAŁ a CIĄŻA - 10 rad, jak sobie radzić podczas upałów, będąc w ciąży

2015-07-01 8:29

Jak przetrwać upał w ciąży? Z upałami radzimy sobie, podkręcając klimatyzację, schładzamy ciało zimnymi napojami i lodami. Jednak jeśli jesteś w ciąży, powinnaś unikać klimatyzowanych pomieszczeń i gwałtownych zmian temperatury, bo może się to skończyć anginą i katarem. Oto 10 praktycznych rad - jak przeżyć upały, czerpiąc z nich przyjemność!

Jak przetrwać upał w ciąży?
Autor: Photos.com Podczas upałów osłaniaj twarz i głowę kapeluszem.

Spis treści

  1. 1. Noś przy sobie coś do picia
  2. 2. Ubieraj się lekko
  3. 4. Osłaniaj twarz i głowę
  4. 5. Szukaj cienia
  5. 6. Unikaj wnętrz z klimatyzacją
  6. 7. Nie wychodź na dwór między godziną 11 a 15
  7. 8. Bierz chłodną kąpiel lub prysznic
  8. 9. Zmień dietę na lżejszą
  9. 10. Unikaj lodów

Upał w ciąży jest szczególnie uciążliwy. Gdy słupek rtęci sunie w górę, czujesz się jak lokomotywa z wiersza Tuwima – spocona i ociężała. Trudno o dobre samopoczucie, gdy masz opuchnięte nogi i stale robi ci się słabo. Jak złagodzić konsekwencje upałów w czasie ciąży, nie narażając się na przeziębienie i anginę, spowodowane klimatyzacją?

1. Noś przy sobie coś do picia

Unikaj jednak napojów zawierających kofeinę, gdyż mają działanie moczopędne i odwadniają organizm. W upały najzdrowsza jest niegazowana woda mineralna, bo gasi pragnienie i wypłukuje z organizmu toksyny. Dla przyszłych mam najlepsza jest ta nisko- i średniozmineralizowana. Pij nawet wtedy, gdy nie czujesz pragnienia (silne pragnienie to znak, że już doszło do odwodnienia). Dzienna porcja to przynajmniej trzy litry wody plus 100 ml za każdy stopień powyżej 20ºC (liczy się też woda zawarta w soczystych owocach, np. arbuzach). Dlaczego tak dużo? W upał zapasy wody w organizmie szybko się kurczą, a nerki produkują mniej moczu. W efekcie krew jest gorzej filtrowana i łatwo o zatrucie produktami metabolizmu (np. mocznikiem, amoniakiem). Poza tym gdy intensywnie się pocisz, tracisz bardzo dużo sodu, co osłabia organizm, a w skrajnych przypadkach powoduje omdlenia.

2. Ubieraj się lekko

Zakładaj klapki i sandały, chodź w przewiewnych ubraniach z naturalnych tkanin – bawełny, lnu. Będzie ci w nich chłodniej, bo przepuszczają powietrze i nie przyklejają się do ciała tak, jak syntetyczne tkaniny. Wybieraj raczej sukienki i spódnice niż spodnie. Zapomnij o rajstopach. Jeśli w twoim miejscu pracy są obowiązkowe, posmaruj nogi samoopalaczem albo użyj tzw. rajstop w sprayu. To balsam, który barwi skórę na brązowy kolor, a nałożony na nogi, do złudzenia przypomina rajstopy (zmywa się wodą z mydłem). Możesz go kupić w internecie i niektórych perfumeriach.

4. Osłaniaj twarz i głowę

Kapelusz, czapka z daszkiem chroni przed przegrzaniem i udarem, ale także osłania twarz przed słońcem. To ważne, bo w ciąży, na skutek działania hormonów, bardzo łatwo o przebarwienia. Krem do twarzy, którego używasz, powinien mieć filtr minimum SPF 15. Kup sobie też dobry krem przeciwsłoneczny i przed wyjściem z domu smaruj nim odsłonięte części ciała. Rób to nawet w pochmurne dni, bo przez chmury przenika aż 80 proc. promieni. Unikaj dłuższych pobytów w pełnym słońcu, bo może to powodować omdlenia, a nawet wywołać skurcze macicy.

5. Szukaj cienia

Wysoka temperatura może wywołać skurcze. Po zakupy chodź zacienioną stroną ulicy. Jeśli z pracy do domu wracasz piechotą, przysiądź w zacienionym kawiarnianym ogródku czy parku, by odpocząć.

6. Unikaj wnętrz z klimatyzacją

Gwałtowna zmiana temperatury może skończyć się katarem. Dlatego w samochodzie zamiast klimatyzacji włącz nawiew (powietrze jest cieplejsze, różnica temperatur mniejsza). W pracy także jej nie używaj, lepszy jest mały wentylator, który można ustawić na biurku. Jeśli jest automatyczna klimatyzacja, poproś osobę zajmującą się sprawami technicznymi, by trochę zwiększyła temperaturę. A może szef zgodzi się, byś część pracy mogła w czasie upałów wykonać w domu?

7. Nie wychodź na dwór między godziną 11 a 15

Wtedy jest najcieplej. A jeśli musisz to robić, noś przy sobie buteleczkę wody termalnej. Spryskuj nią twarz, kark, przedramiona, nogi. Błyskawicznie odczujesz ulgę, zwłaszcza gdy jesteś na rozgrzanej ulicy. Ale po powrocie do domu miejsca, które spryskałaś wodą, koniecznie nasmaruj kremem nawilżającym. Parująca woda może bowiem przesuszyć skórę. Możesz też chłodzić się małym, przenośnym wentylatorkiem na baterie (można je kupić w internecie i w sklepach z zabawkami).

8. Bierz chłodną kąpiel lub prysznic

Jeśli masz ogródek albo duży balkon, ustaw w nim dmuchany basen, będziesz się w nim mogła pluskać i ochładzać do woli. Jeśli pływasz w jeziorze albo w morzu, powinny to być strzeżone kąpieliska, by w razie potrzeby ratownik mógł udzielić ci pomocy.

9. Zmień dietę na lżejszą

Jedz często, ale posiłki podziel na mniejsze porcje, dzięki temu nie będziesz czuła się ociężale. Spożywaj dużo owoców i warzyw, mięso zastąp rybami.

10. Unikaj lodów

W czasie upałów unikaj lodów nie dlatego, że tuczą; zimne lody plus upał równa się angina!

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza