Półpasiec na początku ciąży [Porada eksperta]

2013-04-05 15:22

Zanim jeszcze zorientowałam się, że jestem w ciąży, chorowałam na półpaśca. Mógł to być jakiś tydzień - dwa od zapłodnienia. Brałam Heviran. Czy sama choroba jak i lek mógł zaszkodzić dziecku?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Półpasiec jest choroba wirusową. Wirus ten, o ile przedostanie się do krwi i do zarodka, ma niekorzystny wpływ na rozwój ciąży. We wczesnej ciąży może spowodować, że ciąża przestanie się rozwijać.

Czy jednak dojdzie do zakażenia zarodka jest nie do przewidzenia i w żaden sposób nie można tego przewidzieć, ani temu zapobiec. Jedyne, co należy zrobić, to pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza i przeprowadzać zalecane przez niego badania.

Heviran należy do grupy leków, które nie zostały przebadane pod kątem wpływu na ciążę u ludzi i z tego powodu nie powinien być stosowany w ciąży. Czyli nie wiadomo, jaki jest wpływ Heviranu na wewnątrzmaciczny rozwój dziecka.

Więcej o półpaścu:

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza