Kiedy zaczniesz czuć ruchy płodu?

2015-01-24 1:26

Na pierwsze ruchy płodu czeka każda kobieta w ciąży. Kopniaki, przeciąganie się, fikołki – w ten sposób dziecko w brzuchu daje przyszłej mamie znak: "Jestem, czuję się dobrze". Kiedy w ciąży powinny się pojawić ruchy płodu? Co robić, kiedy ruchy płodu są słabe lub w ogóle ich nie czujesz?

Kiedy zaczniesz czuć ruchy płodu?
Autor: thinkstockphotos.com Najwcześniej odczuwają ruchy płodu te kobiety, które mają już dziecko, a także te szczupłe.

Spis treści

  1. Pierwsze ruchy płodu
  2. Ruchy płodu w zaawansowanej ciąży
  3. Kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Ruchy płodu w pierwszej ciąży, prawdopodobnie poczujesz około 20. tygodnia ciąży. Gdy masz już dziecko, może się to stać nieco wcześniej – między 14. a 18. tygodniem ciąży. Zaobserwowano też, że wcześniej i wyraźniej odczuwają ruchy dziecka kobiety szczupłe, słabiej natomiast te, u których łożysko jest umiejscowione na przedniej ścianie macicy (tworzy ono wtedy jakby poduszkę, która amortyzuje ruchy dziecka).

Pierwsze ruchy płodu

Na początku sygnały wysyłane przez płód są bardzo delikatne. Możesz odczuwać je jako pulsowanie, bulgotanie czy coś jakby puknięcia z wewnątrz brzucha. Ruchy dziecka stają się bardziej wyczuwalne około 5. miesiąca ciąży. I z dnia na dzień stają się mocniejsze i bardziej regularne. Pod koniec drugiego trymestru będziesz już wyraźnie czuła, jak płód swobodnie się porusza: kopie, przeciąga się, obraca, a nawet fika koziołki.

Ruchy dziecka to taka codzienna gimnastyka, bardzo ważna dla jego rozwoju. Pomagają w kształtowaniu się mięśni, stawów, kości i narządów wewnętrznych dziecka.

Odczuwanie ruchów dziecka jest też ogromnie ważne dla przyszłej mamy. Dostarcza jej to wielu wzruszeń, wzmacnia więź z nienarodzonym dzieckiem i pozwala poczuć się mamą jeszcze przed porodem. Choć czasami rosnąca w brzuchu istotka nieźle dokazuje, co może być bolesne, np. gdy dziecko trafi nóżką w żołądek.

Ruchy płodu w zaawansowanej ciąży

W miarę upływu ciąży ruchy dziecka stają się coraz łagodniejsze, ponieważ ma ono coraz mniej miejsca w brzuchu. Malec nie fika już koziołków, raczej wierci się, przeciąga, próbuje rozprostować nóżki i rączki, wypycha kolanka, wypina pupkę...

Jeśli przebieg twojej ciąży jest nieprawidłowy, masz cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub kiedy upłynął termin porodu, ginekolog zaleci ci monitorowanie ruchów dziecka (w niektórych przychodniach można otrzymać specjalne formularze do tego celu).

Brzuch wtedy faluje, pojawiają się na nim większe i mniejsze wypukłości. Ruchy dziecka to znak, że dziecko dobrze się rozwija. Zazwyczaj kobieta odczuwa je kilkadziesiąt razy dziennie, trudno jednak dokładnie powiedzieć, ile ich powinno być. Każdy maluszek ma swój rytm, bo dzieci, tak jak dorośli, mają różne temperamenty. Jedne są spokojniejsze, a inne bardziej aktywne. Warto też pamiętać, że płód ma również okresy snu czy czuwania, kiedy nie rusza się wcale. Mamom na ogół wydaje się, że dziecko najaktywniejsze jest wieczorem. To złudzenie, wieczorem po prostu więcej odpoczywają, co pomaga skupić się na odczuwaniu ruchów.

Kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Zawsze też warto policzyć ruchy płodu, jeśli masz wrażenie, że za długo "milczy". Jak należy to robić? Dwa, trzy razy dziennie połóż się na lewym boku i przez godzinę licz wszystkie ruchy (zarówno słabe, jak i mocne). Przyjmuje się, że w czasie okołoporodowym powinno ich być przynajmniej 10. Jeśli będzie ich mniej, zjedz lekki posiłek – ruchy powinny się nasilić, bo po jedzeniu podnosi się poziom glukozy, a to wpływa pobudzająco na dziecko. Następnie połóż się i licz jeszcze raz.

Ważne

Kiedy do lekarza?

Koniecznie zgłoś się do ginekologa, jeśli minął 22. tydzień ciąży, a ty jeszcze nie czujesz ruchów dziecka. Niepokojące są również objawy, gdy aktywność płodu zmniejszyła się z dnia na dzień, jego ruchy są słabsze niż dotąd, ale także, gdy nagle stały się bardzo gwałtowne. Sygnałem alarmowym jest mniej niż cztery ruchy na godzinę lub gdy w ogóle przestajesz je wyczuwać. Konieczna jest wtedy kontrola zapisu czynności serca dziecka, czasem też USG.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza