21. tydzień ciąży - zadbaj o stopy

2018-04-06 11:54

Właśnie minęłaś półmetek – od 21 tygodnia ciąży do porodu bliżej już, niż dalej. W 21 tygodniu ciąży czeka cię USG połówkowe. Twój brzuszek jest już coraz większy, a dziecko w nim – coraz bardziej ruchliwe. Czego możesz się spodziewać w 21 tygodniu ciąży i jak rozwija się dziecko w 21 tygodniu ciąży?

21. tydzień ciąży - zadbaj o stopy
Autor: Thinkstockphotos.com 21. tydzień ciąży - zadbaj o stopy

Spis treści

  1. 21. tydzień: jak rozwija się dziecko
  2. 21. tydzień: co się dzieje z tobą?
  3. Wszystko o badaniu USG 3D!
  4. 21. tydzień: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

21. tydzień: jak rozwija się dziecko

Płód w 21. tygodniu ciąży ma już około 18 cm i waży około 300-315 gramów.

21 tydzień to 5 miesiąc ciąży

  • Jego chrząstki powoli zmieniają się w kości, rączki i nóżki są dobrze wykształcone i niezwykle ruchliwe, gdyż maluszek ruszając nimi, ćwiczy wszystkie mięśnie.
  • Ma już ulubione pory snu i czuwania – zazwyczaj gdy ty jesteś aktywna, usypia, bo najlepiej mu się śpi gdy jest kołysane. A gdy ty chcesz odpocząć, zaczyna harce.
  • Coraz chętniej też połyka płyn owodniowy, który smakuje mu – albo i nie – w zależności od tego, co zjadłaś, gdyż płód w 21 tygodniu ciąży rozróżnia już kilka smaków: słodki, kwaśny, słony i gorzki.
  • Szpik kostny malca jest już na tyle dojrzały, że zaczyna produkować komórki krwi (do tej pory robiła to głównie wątroba).
  • Doskonali się również układ odpornościowy i zaczynają powstawać białe ciałka krwi.
  • Dziewczynki mają już wykształconą macicę i jajowody, zaczyna się tworzyć pochwa; chłopcy mają już zaczątek penisa i mosznę, póki co jeszcze nie ma w niej jednak jąder.
  • Do maluszka dociera coraz więcej odgłosów ze świata spoza brzuszka. Rozróżnia on już te przyjemne od nieprzyjemnych: miłe dźwięki działają na niego kojąco, nieprzyjemne natomiast wywołują szybsze bicie serca.

21. tydzień: co się dzieje z tobą?

W 21. tygodniu ciąży możesz zauważyć sporo zmian:

Twoje buty robią się nieco przyciasne. Powoli pojawiają się bowiem pierwsze obrzęki, jest to także efekt działania relaksyny, ciążowego hormonu, który rozluźnia więzadła, dzięki czemu miednica może się rozciągnąć i pomieścić coraz większy brzuszek, ale działa też na cały organizm.

Powoli możesz też zacząć obserwować u siebie typowe dla ciąży płaskostopie, związane zarówno z dodatkowymi kilogramami, jak i działaniem relaksyny.

Dłonie mogą być teraz stale zaczerwienione. To także wina hormonów, przy czym nie jest to oznaka żadnych problemów ze zdrowiem.

Na brzuchu powoli pojawia się ciemna linia, która biegnie od pępka do spojenia łonowego. To tzw. linea negra, legendarny niemalże symbol ciąży, efekt zwiększonego wydzielania melaniny.

Wszystko o badaniu USG 3D!

Wszystko o badaniu USG 3D

21. tydzień: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

Jeśli do tej pory nie wykonałaś USG połówkowego, to dobry moment, by się na nie zgłosić (wykonuje się je między 18. a 22. tygodniem ciąży). Jeśli masz wybór, poszukaj doświadczonego specjalisty, który pracuje na dobrym sprzęcie. Warto skorzystać z USG 3D lub 4D (w tym drugim można uzyskać lepszy obraz twarzy malca). W trakcie tego USG zwykle można już precyzyjnie określić płeć dziecka.

W 21. tygodniu ciąży warto zacząć bardziej dbać o stopy, które mogą zacząć się deformować. W tym okresie często bowiem zaczynają powstawać na nich modzele, czasem też halluksy. By do nich nie dopuścić, należy zrezygnować z chodzenia na wysokich obcasach, warto też kupić wkładki ortopedyczne do butów, które podniosą łuk poprzeczny stopy.

Pomocny bywa codzienny masaż wykonywany przy pomocy „jeżyka” w kształcie piłki. Warto też pilnować wagi, by nie przytyć ponad miarę, a także zadbać o aktywność.

Warto przypilnować, by w diecie była odpowiednia ilość żelaza: zawierają je m.in. żółtka jaj, ryby, czerwone mięso, szpinak, buraczki, a także wątróbka. W twoim organizmie znacząco bowiem zwiększyła się ilość krwi, a ten pierwiastek jest niezbędny, by powstała hemoglobina. Jeśli jest go za mało, grozi ci anemia – by do niej nie dopuścić, lekarz może zdecydować o dodatkowej suplementacji.

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza