Zdrowie ojca jest kluczem do zdrowia noworodka
Wydaje się, że to zdrowie kobiety wpływa w największym stopniu na rozwój i zdrowie noworodka. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że kluczem do zdrowej ciąży i porodu jest zdrowie taty dziecka.
Taką teorię wysnuli amerykańscy lekarze. W badaniu Szpitala Uniwersyteckiego w Stanford w Kalifornii przebadano 786 000 dzieci. Naukowcy odkryli, że ojcom, którzy nie mieli problemy zdrowotne, częściej rodziły się wcześniaki i niemowlęta o niskiej masie urodzeniowej oraz maluszki, które musiały spędzać pierwsze dni na oddziale intensywnej terapii noworodków (OIOM). Dlaczego tak się dzieje?
Zdrowy tata to podstawa
Chociaż nie można udowodnić, że zdrowie ojca spowodowało problemy medyczne u dziecka, to jednak wydaje się, że są one ze sobą mocno powiązane. „Badanie sugeruje, że należy wziąć pod uwagę zdrowie ojca przed poczęciem, ponieważ może to wpłynąć na wynik ciąży zarówno dziecka, jak i matki” - powiedział dr Alex Kasman biorący udział w badaniu.
W szczególności chodzi o ojców z chorobami takimi jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość, cukrzyca, rak a nawet depresja. Panom tym o 19% częściej rodziły się wcześniaki, o 23% częściej dziecka o niskiej masie urodzeniowej i o 28% częściej maluszki wymagające opieki na OIOM-ie.
Co więcej, u kobiet, które były ich partnerkami, częściej diagnozowano powikłania ciąży, takie jak cukrzyca ciążowa lub stan przedrzucawkowy.
Ważna połowa genów
Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób zdrowie ojca przyczynia się do zdrowia noworodka, ale naukowcy podejrzewają, że w grę może wchodzić kilka czynników. Po pierwsze zły stan zdrowia może negatywnie wpływać na jakość nasienia w taki sam sposób, jak narażenie środowiska na palenie i toksyny.
Naukowcy podkreślają jednak, że nie wszyscy ojcowe z problemami zdrowotnymi muszą mieć takie doświadczenia, wiele zależy od genów.
„Ojciec przyczynia się w połowie genomu, a zdrowie może wpływać na ekspresję genów, więc uzasadnione jest wysunięcie hipotezy, że warunki, które czynią ojca zdrowym lub nie, mogą wpływać na te geny” – powiedział dr Kasman dla serwisu webmed.com. Zauważył również, że im bardziej para dba o swoje zdrowie, tym większe są szanse na urodzenie zdrowego dziecka.
Czytaj: Ciąża - co można w ciąży, a czego nie. Zakazy i nakazy w ciąży
Dziedziczenie genów, czyli wpływ kombinacji genów na nasz wygląd, charakter i temperament
Porady eksperta