"Zawiera owady jadalne". Ten znak wkrótce znajdziesz na opakowaniu
Nie zdajmy sobie sprawy z tego, że niektóre produkty spożywcze zawierają jadalne owady. Tego typu żywność ma być wkrótce właściwie oznakowana. Na opakowaniach będzie umieszczony specjalny znak graficzny. Projekt, za który odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ma m.in. zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd.
Oznakowanie żywności z jadalnymi owadami
4 grudnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt rozporządzenia ws. znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych w wykazie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Nowa regulacja przewiduje obowiązkowe oznakowanie żywności zawierającej jadalne owady. Na opakowaniu będzie widniał specjalny znak na "białym polu, w sposób czytelny". Grafika przedstawia owada z rodziny pasikonikowatych z podpisem: "Zawiera owady jadalne".
Jak wyjaśniono w projekcie w punkcie Ocena Skutków Regulacji (OSR), oznakowanie ma umożliwić konsumentom szybką identyfikację środków spożywczych z zawartością owadów jadalnych "już na pierwszy rzut oka w sklepie". Dodano, że"w ten sposób będzie zapewniona ochrona konsumentów przed wprowadzeniem w błąd i nabyciem żywności niezgodnej z ich preferencjami".
Nowe przepisy rozporządzenia mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Te owady są dodawane do żywności
Na początku roku decyzja Unii Europejskiej o wprowadzeniu w krajach członkowskich żywności z dodatkiem jadalnych owadów wywołała poruszenie na polskiej arenie politycznej. Dotyczy to produktów na bazie sproszkowanych owadów świerszcza domowego (Acheta domesticus) oraz larwy pleśniakowca lśniącego (Alphitobius diaperinus) w formie sproszkowanej, suszonej, mrożonej i pasty. Warunek jest taki, że mają być wyraźnie oznakowane.
Na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej opublikowano uzasadnienie decyzji, w której wyjaśniono, że "proszek ze świerszczy jest wysoce odżywczym i zdrowym źródłem pożywienia z dużą zawartością białka, tłuszczu, witamin i minerałów". Można go znaleźć w składzie produktów, takich jak: makarony, paluszki chlebowe, chleb i bułki, pizza, herbatniki, wyroby czekoladowe, zupy i koncentraty w proszku, przetwory mięsne i mieszanki do wypieków.
Żywność z owadami groźna dla zdrowia?
Prof. Dominika Matuszek z Politechniki Opolskiej powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową w lutym 2023 roku, że "żywność ta jest zaliczana to tzw. novel food i jest dostępna w Polsce, w Azji i Afryce od wielu lat". – Ich wprowadzenie na rynek w innych krajach, w tym w Europie, było tylko kwestią czasu i podyktowane jest szczególnie poszukiwaniem alternatywnego źródła białka – dodała.
Ekspertka podkreśliła, że w przypadku owadów dopuszczonych do spożycia przez Komisję Europejską, dokładnie przebadano ich mikrobom, a zachowanie systemów Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) oraz Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) na wszystkich etapach produkcji, w tym także w ich hodowli, co pozwala na zminimalizowane zagrożeń związanych z ich spożyciem.
Zwróciła uwagę na to, że nie ma jeszcze odpowiedzi na pytania, jak organizm Europejczyków będzie reagował na substancje zawarte w owadach jadalnych.