Mąka ze świerszczy już oficjalnie w europejskiej żywności. Jakie ma właściwości odżywcze?

2023-01-18 15:28

Już 24 stycznia na rynek spożywczy trafi nietypowy produkt, który w przyszłości może stać się ważnym elementem naszej diety. Jest nim mąka ze świerszczy. Za zgodą Uni Europejskiej proszek ze świerszczy trafi do produkcji różnego rodzaju żywności. Czy mąka ze świerszczy jest zdrowa?

Mąka ze świerszczy już oficjalnie w europejskiej żywności. Jakie ma właściwości odżywcze?
Autor: Getty Images Mąka ze świerszczy oficjalnie będzie wykorzystywana do produkcji żywności.

Na mocy rozporządzenia 2023/5 z dnia 3 stycznia bieżącego roku, Unia Europejska zezwoliła na wprowadzenie do obrotu w krajach członkowskich produktów spożywczych, do produkcji których wykorzystano mąkę ze świerszczy. Oznacza to, że od 24 stycznia proszek ze świerszczy będzie można legalnie stosować do produkcji m. in. chleba, ciastek czy ciasta do pizzy.

Gluten w diecie

Rozporządzenie obejmuje wszystkie kraje UE, w tym Polskę

Dotychczas pozwolenie na stosowanie mąką ze świerszczy otrzymała tylko jedna firma - Cricket One Co. Ltd. Przedsiębiorstwo starało się o zezwolenia już w 2019 roku, jednak cały proces przedłużył się aż do teraz. Na mocy rozporządzenia firma będzie mogła wykorzystywać nietypową mączkę do wyrobu żywności na rynku UE przez 5 lat, czyli do 24 stycznia 2028 roku. W tym czasie o wprowadzenie mąki ze świerszczy na rynek spożywczy będą mogli ubiegać się również inni producenci.

Możliwość stosowania proszku ze świerszczy domowych dotyczy terenów całej Unii Europejskiej, w tym Polski.

Czy mąka ze świerszczy jest zdrowa?

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, mąka ze świerszczy jest bezpieczna dla konsumentów. Co ciekawe, proszek ze świerszczy wcale nie jest nowością na polskim rynku. W naszym kraju można ją było dostać w sklepach internetowych.

Mąka ze świerszczy ma wiele właściwości. Świerszcze przeznaczone do produkcji mąki składają się w ponad 60 proc. z białka, które wykazuje podobną strawność do białka jaja i białka mleka. Jest więc bardzo dobrym źródłem tego składnika. Ponadto zawiera spore ilości zdrowych tłuszczów, witaminy B12, B2, żelaza oraz błonnika pod postacią chityny. Taki błonnik pomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Świerszcze bogate są również w treoniny, waliny i tyrozyny, czyli aminokwasy poprawiające samopoczucie oraz zmniejszające poziom stresu.

Mielone świerszcze nie mają również glutenu, dlatego mączka ze świerszczy jest świetnym wyborem dla osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję tego składnika.

Mąka świerszczowa charakteryzuje się delikatnie orzechowym smakiem.