Zaskakujący efekt epidemii koronawirusa. Tego się nie spodziewano!

2020-05-29 8:07 Katarzyna Hubicz

W znanych portugalskich kurortach jakość wody poprawiła się na tyle, że tuż przy brzegu coraz częściej pojawiają się delfiny. Jak sądzą ekolodzy, to efekt restrykcji dla jednostek pływających, przede wszystkim ogromnych wycieczkowców, jakie wprowadzono z powodu pandemii koronawirusa.

Doniesienia o coraz śmielszym zachowaniu delfinów i ich częstych wyprawach w okolice ludzkich skupisk pojawiają się w mediach społecznościowych od kilku tygodni. Wczoraj w internecie pojawiły się zdjęcia i krótkie filmy przedstawiające grupę delfinów, które wpłynęły do mariny w nadatlantyckim kurorcie Cascais.

Serwis Noticias ao Minuto wskazuje, że delfiny coraz chętniej wpływają również do rzeki Tag w aglomeracji Lizbony, gdzie w czasie lockdownu w rezultacie wygaszenia aktywności przemysłowej znacząco poprawiła się jakość wody. Film pokazujący grupę delfinów w Tagu zamieścił w sieci właściciel jednego z jachtów, które pływają po tej rzece – delfiny towarzyszyły mu przez dłuższy czas podczas rejsu.

Wprawdzie w przeszłości mieszkańcy nadatlantyckich portugalskich kurortów informowali o delfinach pojawiających się w pobliżu brzegu lub zapuszczających się daleko w deltę Tagu, ale zdarzenia te były raczej sporadyczne. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, delfiny w ostatnich latach pojawiły się również w rzece Sado w rejonie Alentejo, co tłumaczono wzrostem dbałości Portugalczyków o czystość wód. Innym argumentem na coraz częstszą obecność tych ssaków w deltach portugalskich rzek są wpływające tam korwiny, przysmak delfinów.

Delfiny widywane są nie tylko w pobliżu wybrzeży Portugalii - wracają również do Włoch:

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE