W Olsztynie "zamrażają" nerwy pacjentom. Dzięki temu szybciej zdrowieją

2023-08-23 16:02

Olsztyńscy lekarze zamrażają pacjentom nerwy. Dzięki temu skracają proces zdrowienia pacjenta z kilku miesięcy do zaledwie 2 tygodni. Ta nowatorska metoda stosowana jest w Polsce po raz pierwszy. Na czym polega?

Zamrażają nerwy pacjentom. Lekarze z Olsztyna stosują przełomową metodę
Autor: Getty Images "Zamrażają" nerwy pacjentom. Lekarze z Olsztyna stosują przełomową metodę

Klatka piersiowa lejkowata, inaczej szewska, jest jedną z najczęstszych wad wrodzonych ściany klatki piersiowej. Charakteryzuje się ona zapadnięciem części mostka i dolnych żeber. Może być ona widoczna tuż po urodzeniu lub uwidocznić się w okresie dojrzewania. Wskazaniem do operacji nie są względy estetyczne, lecz zmniejszona u pacjenta wydolność płuc i serca.

Nowatorskie operacje w Olsztynie. Trwają tylko 30 minut

W ubiegłym tygodniu grupa chirurgów z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przeprowadziła u dwóch nastolatków operacje korekty klatki piersiowej lejkowatej. W trakcie zabiegu zastosowali nowatorską metodę, która polega na zamrożeniu nerwów międzyżebrowych. Dzięki niej byli w stanie w ciągu 30 minut dokonać spektakularnej zmiany wyglądu pacjentów - zniekształcone klatki piersiowe zyskały prawidłowy, fizjologiczny wygląd.

Chirurg dr n. med. Wojciech Choiński przekazał, że "to naprawdę rewelacyjna metoda leczenia bólu w okresie pooperacyjnym klatki piersiowej". Zamrażanie nerwów w czasie operacji oszczędza później pacjentom bólu oraz prowadzi do szybszej i sprawniejszej rekonwalescencji. Mogą wrócić do zdrowia i pełnej aktywności po dwóch tygodniach.

Zdrowo Odpytani: Fizjoterapeuta rozprawia się z uporczywym bólem. Na "białej liście" tylko 4 punkty

Nowa metoda leczenia bólu w okresie pooperacyjnym

Już 30 takich innowacyjnych zabiegów przeprowadzono w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. To pierwszy ośrodek w Polsce, który stosuje podczas operacji korekty klatki piersiowej lejkowatej tzw. zamrażanie nerwów międzyżebrowych. Aktualnie ma w tym największe doświadczenie.

- Dzięki zastosowaniu tej metody, operacja jest bardziej komfortowa dla pacjenta. Skraca się również pobyt dziecka w szpitalu, może być ono wypisane do domu już w pierwszej dobie po operacji – podsumował specjalista chirurgii dziecięcej dr n. med. Michał Szostawicki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki