Zadbaj o ruch twojego dziecka - pandemia sprzyja otyłości u kilku- i nastolatków

2020-05-06 10:10

Dzieci tyją w czasie kwarantanny. To jedne z niezamierzonych, ale groźnych skutków pandemii. Specjaliści alarmują: dzieci muszą zacząć się ruszać, inaczej grożą im choroby cywilizacyjne!

Zadbaj o ruch twojego dziecka - pandemia sprzyja otyłości u kilku- i nastolatków
Autor: Getty images

Pandemia COVID przyniosła wiele nieoczekiwanych i niezamierzonych skutków. Jednym, z nich jest spadek aktywności dzieci w wieku szkolnym. Do takich wniosków doszli specjaliści z Uniwersytetu w Strathclyde, którzy przeprowadzili badania w 15 krajach świata, a wyniki swoich obserwacji opublikowali w magazynie naukowym The Lancet Child & Adolescent Health. 

Spis treści

 1. Dzieci w czasie kwarantanny przestały się ruszać
 2. Brak ruchu to ryzyko wielu chorób
 3. Nawet pół godziny aktywności to już coś
 4. Naukowcy radzą rodzicom i decydentów 

Dzieci w czasie kwarantanny przestały się ruszać

Okazało się, że między 23 lutego a 5 kwietnia, czyli w czasie trwania pandemii, czas spędzony przez dzieci w miejscach takich jak parki, plaże czy ogrody miejskie był krótszy o prawie jedną trzecią. Korzystanie ze środków transportu publicznego spadło o ponad połowę.

Chociaż oczywiście zakaz wychodzenia z domu, spacerowania, grania w piłkę na szkolnych boiskach i podobne ograniczenia miały swoje uzasadnienia i prawdopodobnie zahamowały proces rozprzestrzeniania się koronawirusa, to jednak przyniosły inne szkody.

Chodzi nie tylko o stan psychiczny dzieci (chińskie badania wykazały, że 30% dzieci izolowanych lub poddanych kwarantannie spełniało kryteria kliniczne zespołu stresu pourazowego), ale o zdrowie fizyczne. Kwarantanna spowodowała dalsze obniżenie często już i tak już niskiego poziomu aktywności fizycznej u dzieci.

Brak ruchu to ryzyko wielu chorób

Brak aktywności fizycznej sprzyja otyłości u dzieci, Już przed pandemią mówiło się, że coraz więcej kilku- i nastolatków ma nadwagę. Badania WHO z 2017 roku wykazały, że na świecie już 81% dzieci w wieku szkolnym nie jest wystarczająco aktywne fizycznie.

Polskie badania przedstawiały jeszcze bardziej zatrważający wynik: mamy najbardziej otyłe 11-latki w Europie! A to najbardziej niebezpieczna dla zdrowia dzieci konsekwencja braku ruchu.   

WHO alarmuje, że brak aktywności ruchowej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzycy i nowotwory. Odkłanianie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, a dokładniej między narządami, to tzw. otyłość trzewna, która sprawia, że organy wewnętrzne nie pracują prawidłowo.

Nawet pół godziny aktywności to już coś

Profesor John Reilly z Strathclyde's School of Psychological Sciences & Health który uczestniczył we wspomnianych badaniach opracowując dane z terenu Wielkiej Brytanii powiedział, że ważne jest, aby dzieci korzystały z każdej okazji do aktywności fizycznej, nawet krótkiej.

Może to być zabawa w przydomowych ogrodzie, albo - w przypadku braku takiego – spacer, gimnastyka w domu czy ćwiczenia on line, których obecnie jest mnóstwo w internecie. Warto też skorzystać z tego, że poszczególne kraje, także polska zdejmują już pewne ograniczenia – możliwy jest wstęp do lasu, otwarte są bulwary i parki, można jeździć na rowerach i hulajnogach.   

Naukowcy radzą rodzicom i decydentów 

W obliczu sytuacji wywołanej pandemią, naukowcy przedstawili szereg zaleceń dla rodziców, wychowawców oraz nauczycieli, dotyczących promowania zdrowej aktywności w czasie i po zakończeniu kwarantanny. Oto one:

 • Zawsze korzystaj z okazji, aby wyjść z  dzieckiem na zewnątrz albo posłać je samo na dwór – jeśli jest w odpowiednim wieku (przestrzegając przepisów, np. noszenie maseczek, zachowania dystansu między ludźmi itd.)

 • Staraj się, aby aktywność fizyczna była stałym punktem dnia – jeśli dziecko rano się uczy zdalnie, zapewnij mu po południu gimnastykę, spacer lub inną aktywność fizyczną. W czasie zabawy nie pozwól, aby dziecko siedziało w jednym miejscy np. przy ekranie telewizora lub komputera dłużej niż 30-60 minut.
   
 • Zadbaj o spokojny sen dziecka oraz o stałe pory zasypiania i wstawania. Nie pozwól, by oglądało telewizję lub korzystało ze smartfona w nocy.

 • Pracownicy służby zdrowia powinny w czasie badań i bilansów zdrowia dziecka zwracać uwagę na jego ewentualną otyłość lubi nadwagę i edukować rodziców w tym zakresie.

 • Rządy krajów powinny promować zdrowe zachowania wśród dzieci np. za pośrednictwem kampanii społecznych zachęcających do sportu i aktywności fizycznej.