Wrażliwość mamy w genach

2020-06-09 15:30

Niektóre osoby są bardziej wrażliwe niż inne - a około połowy tych różnic można przypisać naszym genom. Więc to w genach leży wina tego, że niektórzy są mało empatyczni.

Kiedy z dzieckiem pójść do psychologa, psychiatry, pedagoga
Autor: Getty Images

Badanie prowadzone przez naukowców porównało pary identycznych i nieidentycznych 17-letnich bliźniaków, aby zobaczyć, jak silnie wpłynęły na nich pozytywne lub negatywne doświadczenia. Próbowano w ten sposób ocenić poziom ich wrażliwości. Naukowcy starali się odpowiedzieć na ile wrażliwość mamy w genach, a na ile odpowiadają za jej kształtowanie czynniki środowiskowe. 

Bliźnięta w większości będą doświadczać tego samego środowiska, ale tylko identyczne bliźniaki mają te same geny: bliźnięta nieidentyczne są jak każde inne rodzeństwo. Jeśli więc identyczne bliźniaki nie wykazują więcej podobieństwa w swoich poziomach wrażliwości niż bliźniaki nieidentyczne, geny prawdopodobnie nie odegrają roli.

Polecamy: Covid-19 a grypa: jak je rozróżnić bez robienia testów?

Korzystając z tego rodzaju analizy, zespół naukowców odkrył, że 47 procent różnic we wrażliwości między osobnikami było związane z genetyką, a 53 procent to czynniki środowiskowe. Badania, przeprowadzone przez Queen Mary University of London i Kings College London, jako pierwsze wykazały ten związek w tak dużym badaniu. Odkrycia zostały opublikowane w Psychiatrii Molekularnej.

Wrażliwość a wychowanie i geny

- Wszyscy jesteśmy dotknięci tym, czego doświadczamy - wrażliwość to coś, co wszyscy dzielimy jako podstawową cechę ludzką. Różnimy się także wpływ, jaki mają na nas nasze doświadczenia. Naukowcy zawsze uważali, że istnieje genetyczna podstawa wrażliwości, ale po raz pierwszy byliśmy w stanie oszacować, ile z tych różnic w wrażliwości tłumaczy się czynnikami genetycznymi - powiedział Michael Pluess, profesor psychologii rozwoju na Queen Mary University of London i kierownik badania.

Więcej: Dlaczego ludzi ogarnia zbiorowa histeria?

Uczestnicy badania i metoda badawcza

W badanie zaangażowanych było ponad 2800 bliźniaków, podzielonych między około 1000 identycznych bliźniaków i 1800 nieidentycznych bliźniąt, z których mniej więcej połowa była tej samej płci. Zostali oni poproszeni o wypełnienie kwestionariusza opracowanego przez profesora Pluessa, który był szeroko stosowany do testowania poziomu wrażliwości osoby na otoczenie. 

Kwestionariusz jest również w stanie wyodrębnić różne rodzaje wrażliwości - czy ktoś jest bardziej wrażliwy na negatywne lub pozytywne doświadczenia - a także ogólną wrażliwość. Analiza zespołu sugeruje, że te różne wrażliwości mają również podłoże genetyczne.

Wyniki: a jednak geny!

- Jeśli dziecko jest bardziej wrażliwe na negatywne doświadczenia, może się zdarzyć, że łatwiej będzie się stresować i lękać w trudnych sytuacjach. Z drugiej strony, jeśli dziecko jest bardziej wrażliwe na pozytywne doświadczenia, być może bardziej reagują na dobre rodzicielstwo lub czerpią więcej korzyści z interwencji psychologicznych w szkole. Nasze badania pokazują, że wszystkie te różne aspekty wrażliwości mają podłoże genetyczne - skomentował jeden ze współautorów badania.

Czytaj też: Genogram - psychologiczna mapa relacji w rodzinie

- Wiemy z poprzednich badań, że około jedna trzecia ludzi znajduje się na wyższym krańcu spektrum czułości. Ich doświadczenia są zasadniczo silniejsze” - powiedział. „Może to mieć zarówno zalety, jak i wady. Ponieważ teraz wiemy, że ta wrażliwość wynika zarówno z biologii, jak i środowiska, ważne jest, aby ludzie uznawali tę wrażliwość za ważną część tego, kim są i uważali ją za siłę nie tylko jako słabość dodał prof. Pluess.

Czy umiesz kontrolować stres?

Pytanie 1 z 10
Ile razy w ciągu ostatniego tygodnia wystąpił u ciebie któryś z tych objawów: kłopoty ze snem, problemy z oddychaniem, bóle kręgosłupa, żołądka, migrena, gorączka, brak apetytu, wzmożone łaknienie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki