Wpłynęło 440 wniosków o odszkodowanie po szczepieniu na COVID-19. Jakie NOP-y zgłaszano najczęściej?

2022-03-16 18:19

Łącznie od 12 lutego br. do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 440 wniosków o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Ponad 15 proc. wniosków dotyczy reakcji anafilaktycznych bezpośrednio po szczepieniu. Pozostałe dotyczą przypadków rozpoznania m.in. zaburzeń naczyniowych.

Wpłynęło 440 wniosków o odszkodowanie po szczepieniu na COVID-19. Jakie NOP-y zgłaszano najczęściej?
Autor: Getty Images

- Tak duże zainteresowanie ze strony pacjentów, mimo krótkiego czasu od wejścia w życie nowej regulacji, najlepiej dowodzi, że było to rozwiązanie oczekiwane i potrzebne. Tryb administracyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie wsparcia finansowego pacjentom, którzy doznali szkody w związku ze szczepieniem czy – patrząc w przyszłość – udziałem w badaniach klinicznych lub procesem leczenia – podkreślił Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec.

Najwięcej wniosków wpłynęło z Mazowsza

Najczęściej o świadczenie z Fundusz Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych starają się osoby w wieku 61-70 lat. Najmniej wniosków dotyczy dzieci. Łącznie najwięcej wniosków wpłynęło z województwa mazowieckiego, co stanowi 16,3 proc. wszystkich złożonych dokumentów. Drugie miejsce zajmuje województwo pomorskie (11 proc.) i małopolskie (10,6 proc.).

Zaledwie 1,6 proc. wniosków pochodzi z województwa podlaskiego. - Pacjenci chętnie korzystają ze wzoru wniosku o przyznanie świadczenia, przygotowanego przez Rzecznika, co ułatwia sam proces składania wniosku i dalsze jego procedowanie. Jeśli wnioskodawca wskazuje na swoją trudną sytuację materialną i przedstawia dokumenty, które to potwierdzają, jest przez nas zwalniany z opłaty od wniosku - wyjaśnił Tomasz Młynarski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego.

Jakie NOP-y Polacy zgłaszali najczęściej?

Spośród wszystkich przeanalizowanych dotąd wniosków, które wpłynęły do Funduszu:

  • 61,9 proc. dotyczyło szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech)
  • 25,4 proc. obejmowało szczepienie preparatem Vaxzevria (Astra Zeneca)
  • 7 proc. dotyczyło szczepień firmy Spikevax (Moderna)
  • 5,7 proc. obejmowało szczepionki Janssen (Johnson & Johnson).
Poradnik Zdrowie szczepienia przeciwko COVID-19

- Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 18 518 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 15 438 miały charakter łagodny, czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia – czytam w raporcie opublikowanym w Serwisie RP.

Z kolei z danych upublicznionych przez RPP wynika, że wnioski o odszkodowanie za niepożądane odczyny po szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2, najczęściej dotyczyły silnych reakcji alergicznych po przyjęciu preparatu, czyli wstrząsu anafilaktycznego. Łącznie odnotowano 15 proc. takich zgłoszeń. Pozostałe wnioski dotyczą pacjentów, u których rozpoznano np. zaburzenia naczyniowe, serca i krwi czy zaburzenia układu nerwowego.

Jak rozpatrywane są wnioski o świadczenie z Fundusz Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych?

Postępowanie prowadzone przez pracowników Biura Rzecznika Praw Pacjenta polega na gromadzeniu niezbędnej dokumentacji do rozpatrzenia wniosku. W przypadku, kiedy wniosek jest niekompletny, pracownicy Biura zwracają się do osoby wnioskującej o uzupełnienie braków. Potem sprawy trafiają do Zespołu ds. Świadczeń działającym przy Rzeczniku, który zajmuje się ich opiniowaniem.

W skład Zespołu wchodzą doświadczeni lekarze specjaliści. Na podstawie przedstawionej dokumentacji, eksperci stwierdzają czy pacjent doznał działania niepożądanego, które zostało uwzględnione w charakterystyce danej szczepionki, ponieważ to jest jeden z warunków przyznania świadczenia.

Wszystkie wnioski, które trafiły do Funduszu dotyczą szczepień przeciwko COVID-19. Dopiero od przyszłego roku zakres działania organizacji obejmie także szczepienia obowiązkowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki