Tego wirusa ma prawie każdy z nas. Badania dowodzą, że może wywoływać chorobę Alzheimera

2020-05-22 8:44 Katarzyna Hubicz

Nosicielem wirusa opryszczki jest prawie każdy z nas. Jeden z jego typów wywołuje nieprzyjemną i bolesną opryszczkę wargową, drugi zaś - opryszczkę genitalną. Ten pierwszy, na co wskazują wyniki najnowszych badań, może być również jedną z przyczyn dużo poważniejszej niż opryszczka choroby Alzheimera.

Bolesną opryszczkę wargową miał niemal każdy dorosły, często atakuje ona również dzieci. Odpowiedzialny za nią jest wirus Herpes Simplex typu 1 HSV1. Ale nie tylko za nią - prawdopodobnie jest on również jedną z przyczyn choroby Alzheimera, co sugerują wyniki testu, jaki przeprowadzili amerykańscy badacze (wyniki badania opublikowano w portalu Science Advances).

Badanie przeprowadzono na neuronach metodą in vitro. Naukowcy zainfekowali je wirusem opryszczki wargowej HSV-1. Okazało się, że komórki zaczęły wytwarzać białka beta amyloidu podobnego do tych, jakie obserwuje się w mózgach osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Komórki te wykazywały również oznaki stanu zapalnego, a wytwarzane przez nie impulsy nerwowe były dużo słabsze. 

Jak sugerują badacze, odkrycie to może potwierdzić teorię, że ekspozycja na niektóre drobnoustroje może wywołać chorobę Alzheimera (w trakcie innych badań znajdowano już fragmenty wirusów w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera po ich śmierci). Naukowcom nie udało się póki co wyjaśnić faktu, dlaczego - biorąc pod uwagę, że infekcje HSV1 są bardzo częste - wirus może wywołać chorobę tylko u niektórych osób.

Zobacz, jak choroba Alzheimera zmienia mózg:

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE