Wczesny objaw odwodnienia widoczny jest na ustach. Nie lekceważ tego!

2022-07-22 12:52

W ostatnich dniach upał daje się we znaki. Dla niektórych taka pogoda jest wprost wymarzona, a dla innych z kolei istną udręką. Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatur znacząco zwiększa się ryzyko odwodnienia. To dotyczy każdego z nas. Sygnał, który zwykle wysyła organizm, gdy potrzebuje więcej wody, można zauważyć na ustach.

Spierzchnięte i popękane usta
Autor: Getty Images

Powszechnie wiadomo, że woda to podstawowy element budulcowy naszego organizmu, ponieważ występuje we wszystkich tkankach, narządach i płynach ustrojowych. Spełnia ona wiele ważnych biologicznych i fizjologicznych funkcji. Jest nośnikiem substancji odżywczych i rozpuszczalnikiem wielu związków, które powstały w procesach metabolicznych.

Podczas upalnych dni jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie, czyli na stan chorobowy, który wynika z utraty wody i elektrolitów w organizmie. Długotrwałe rozchwianie tej równowagi może przynieść bardzo poważne konsekwencje zdrowotne m.in. zmian w rytmie serca, spadku ciśnienia i omdleń. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również problemy ze wzrokiem, ciągłe i bolesne zaparcia czy chroniczne zmęczenie. Poważne odwodnienie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Niebezpieczne jest zwłaszcza dla niemowląt, małych dzieci i osób starszych.

Wczesny objawy odwodnienia. Zwróć uwagę na usta

Pierwsze objawy odwodnienia są niepozorne, przez co też są często lekceważone. Zawsze jednak warto czujnie obserwować sygnały, jakie wysyła organizm. Im wcześniej się je zauważy, tym lepiej. Po czym można poznać, że ciało wręcz domaga się płynów?

Często suche i popękane usta są efektem odwodnienia organizmu. Dlatego, że usta szybciej tracą wilgoć niż inne obszary ciała. Stają się spierzchnięte, ponieważ brak wody w skórze znacznie zmniejsza jej elastyczność i jędrność. Stąd też niezwykle ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów, gdy wyraźnie odczuwamy pragnienie. Jeśli to zbagatelizujemy, to odwodnienie będzie postępować – organizm zacznie pobierać płyny, skąd się tylko da. W rezultacie może wystąpić spadek ilości (skoncentrowanego, ciemnożółtego) moczu.

Poradnik Zdrowie: udar słoneczny

Najczęstsze objawy odwodnienia organizmu

Przy zmniejszonym spożyciu lub zwiększonym wydalaniu wody, organizm stara się oszczędzać płyny i przez to produkuje mniej śliny. Zatem suchość w ustach jest jednym z pierwszych i ważniejszych objawów odwodnienia organizmu. Towarzyszą mu również ból głowy, brak apetytu, zmęczenie, wzdęty brzuch i senność.

Jeśli nie zadbamy o uzupełnienie niedoborów płynów w organizmie, może wtedy bowiem dojść do poważnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu m.in. problemów z koncentracją, światłowstrętu, zaburzeń wypróżniania (zaparć lub biegunek), utraty elastyczności skóry (tzw. plastelinowata skóra) czy zmniejszenia uczucia napięcia oczu.