W Norwegii stanął niezwykły pomnik. Tak złożono hołd walczącym z rakiem

2022-08-08 15:26

W czerwcu przed parlamentem Królestwa Norwegii odbyło się uroczyste odsłonięcie posągu kobiety po amputacji piersi. Przedstawia on dokładnie Cecilie Flatval, u której w wieku 42 lat wykryto raka piersi z przerzutami. To wspólny projekt Norweskiego Towarzystwa Raka Piersi i Norweskiego Stowarzyszenia Rzeźbiarzy, który ma na celu zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat różnych nowotwór.

Pomnik Kobiety z rakiem piersi
Autor: Instagram

To pierwszy taki pomnik ukazujący kobietę po amputacji piersi, który ma symbolizować wszystkich pacjentów onkologicznych. Najpierw stanął przed parlamentem Królestwa Norwegii (Stortingiem), a po oficjalnych uroczystościach został przeniesiony 200 metrów dalej. Znajduje się teraz przy Spikersuppa, czyli najbardziej uczęszczanym miejscu w Oslo. Ten wyjątkowo udany posąg uwiecznia 44-letnią Cecilie Flatval, która walczy z chorobą nowotworową. Przedstawia jej sylwetkę bez jednej piersi.

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

Inspiracją była historia Cecilie. "Znormalizujemy śmierć"

Kobieta mieszka na obrzeżach norweskiej stolicy i wychowuje trójkę dzieci w pojedynkę. Najmłodsze z pociech ma dziewięć lat, a pozostała dwójka – 19 i 21 lat. Dwa lata temu wykryto u Cecilie raka piersi w czwartym stopniu, czyli z przerzutami do odległych narządów. Doszło już do nacieków komórek nowotworowych na kości. Rak zajął także kręgosłup i szyję, a potem miednicę i uda, aż w końcu dotarł do wątroby.

Lekarze zdiagnozowali u kobiety około dziewięciu różnych guzów. Według nich jej przypadek jest nieuleczalny. Cecile została poddana leczeniu, które ma jedynie wydłużyć i sprawić, że rak będzie wolniej się rozwijał. Teraz została objętą opieką paliatywną i chciałaby, aby śmierć z powodu raka nie był już tematem tabu w społeczeństwie. – Wszyscy pewnego dnia umrzemy. Znormalizujemy śmierć – zwraca się z apelem Cecilie.

Norwegia składa hołd pacjentom onkologicznym

Aby oddać hołd pacjentom onkologicznym, Norweskie Towarzystwo Raka Piersi i Norweskie Stowarzyszenie Rzeźbiarzy stworzyli projekt, w ramach którego powstał posąg Cecile. Jego autorem jest Håkon Anton Fagerås. Co więcej, ten niezwykły pomnik odlany z brązu ma celowo wywołać dyskomfort u przechodniów i skłonić do wczucia się w sytuację osób, którzy zmagali lub zmagają z chorobą nowotworową.

Sam artysta powiedział, że "nie chciał stworzyć metafory ani niczego czysto symbolicznego". Jak dodał, amputowana pierś to coś, co mówi samo za siebie. Nie pragnął dramatycznych, sentymentalnych czy teatralnych gestów, dlatego że wolał pokazać naturalną sylwetkę Cecilie. To według niego tylko wzmacnia przekaz i uchodzi za prawdziwy znak naszych czasów.

Posąg ma kod QR – po zeskanowaniu za pomocą przenośnego urządzenia telefonicznego można obejrzeć filmik na temat historii Cecilie oraz dowiedzieć się, jak przebiegał proces tworzenia tego dzieła sztuki. Odlew powstał we włoskiej miejscowości Pietrasanta, następnie przewieziono go do Norwegii, gdzie figurę z brązu umieszczono na cokole.

O tym wyjątkowym projekcie poinformował w mediach społecznościowych portal onkologiczny zwrotnikraka.pl.