Ten rak przez lata był nazywany "cichym". To jego typowe objawy

2022-07-25 12:38

Wiele nowotworów we wczesnych stadiach może nie powodować objawów. Szczególnie takich, które da się łatwo wychwycić. Obserwacja sygnałów, jakie daje nam nasz organizm, jest szczególnie ważna w przypadku wielu chorób. Oto objawy, które są typowe dla raka jajnika.

Ten rak przez lata był nazywany cichym. To jego typowe objawy
Autor: Getty Images

Przez wiele lat rak jajnika był określany jako "cicha" choroba. Wynika to z faktu, że nawet w miarę postępu choroby, jego objawy łatwo przegapić. Albo pomylić z innymi dolegliwościami.

Choć najczęściej jest diagnozowany u kobiet powyżej 50. roku życia, rak jajnika może dotknąć w każdym wieku. Szczególnie narażone są kobiety mające mutację w genach BRCA1 i BRCA2, bezdzietne, zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi czy cierpiące na zespół Lyncha.

Typowe objawy

We wczesnych stadiach nowotworu jajnika mogą nie towarzyszyć mu konkretne objawy. Wynika to z faktu, że ten typ raka może rozwijać się w ukryciu przez bardzo długi czas. Jeśli jednak zauważasz je u siebie ok. 12 razy w ciągu miesiąca, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Lekarze wskazują na cztery główne objawy raka jajnika:

  • wzdęcia
  • ból miednicy lub brzucha
  • szybkie uczucie sytości po jedzeniu
  • częstomocz i uczucie silnego parcia na pęcherz.

Do innych symptomów wskazujących na rozwój nowotworu jajnika zalicza się zmęczenie, bóle pleców, dyskomfort podczas seksu, obrzęk brzucha, niewyjaśniona utrata wagi i upławy.

Te objawy mogą powodować także inne dolegliwości, ale jeśli zauważyłaś, że ostatnio się nasilają albo dopiero zaczęły się pojawiać, udaj się do ginekologa. Tylko lekarz będzie w stanie ocenić, co jest przyczyną twoich zdrowotnych problemów.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Leczenie raka jajnika

Leczenie raka jajnika jest zależne od wielkości i rodzaju raka, jaki posiadasz. Ważna jest także lokalizacja nowotworu i ogólny stan zdrowia pacjentki. Do głównych metodach leczenia zalicza się operację, chemioterapię, a także leczenie hormonalne i celowane.