Ten rak przez lata był nazywany "cichym". To jego typowe objawy
Wiele nowotworów we wczesnych stadiach może nie powodować objawów. Szczególnie takich, które da się łatwo wychwycić. Obserwacja sygnałów, jakie daje nam nasz organizm, jest szczególnie ważna w przypadku wielu chorób. Oto objawy, które są typowe dla raka jajnika.
Przez wiele lat rak jajnika był określany jako "cicha" choroba. Wynika to z faktu, że nawet w miarę postępu choroby, jego objawy łatwo przegapić. Albo pomylić z innymi dolegliwościami.
Choć najczęściej jest diagnozowany u kobiet powyżej 50. roku życia, rak jajnika może dotknąć w każdym wieku. Szczególnie narażone są kobiety mające mutację w genach BRCA1 i BRCA2, bezdzietne, zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi czy cierpiące na zespół Lyncha.
Typowe objawy
We wczesnych stadiach nowotworu jajnika mogą nie towarzyszyć mu konkretne objawy. Wynika to z faktu, że ten typ raka może rozwijać się w ukryciu przez bardzo długi czas. Jeśli jednak zauważasz je u siebie ok. 12 razy w ciągu miesiąca, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
Lekarze wskazują na cztery główne objawy raka jajnika:
- wzdęcia
- ból miednicy lub brzucha
- szybkie uczucie sytości po jedzeniu
- częstomocz i uczucie silnego parcia na pęcherz.
Do innych symptomów wskazujących na rozwój nowotworu jajnika zalicza się zmęczenie, bóle pleców, dyskomfort podczas seksu, obrzęk brzucha, niewyjaśniona utrata wagi i upławy.
Te objawy mogą powodować także inne dolegliwości, ale jeśli zauważyłaś, że ostatnio się nasilają albo dopiero zaczęły się pojawiać, udaj się do ginekologa. Tylko lekarz będzie w stanie ocenić, co jest przyczyną twoich zdrowotnych problemów.
Leczenie raka jajnika
Leczenie raka jajnika jest zależne od wielkości i rodzaju raka, jaki posiadasz. Ważna jest także lokalizacja nowotworu i ogólny stan zdrowia pacjentki. Do głównych metodach leczenia zalicza się operację, chemioterapię, a także leczenie hormonalne i celowane.