Ukryta fala paraliżu sennego: doświadcza go coraz więcej osób. Powód jest nieoczywisty

2022-04-05 9:40

Wielu brytyjskich ekspertów od snu ostrzegało, że pandemia spowoduje wzrost liczby osób borykających się z problemami ze snem. Okazuje się, że oprócz pandemii koronawirusa mamy do czynienia z ukrytą falą paraliżu sennego. Czy to zjawisko jest groźne dla zdrowia?

Starsza pani doświadcza paraliżu sennego
Autor: Getty Images

Paraliż senny zajął trzecie miejsce wśród wyszukiwań Google dotyczących problemów ze snem zebranych z sześćdziesięciu krajów. Dolegliwość ta znalazła się zaraz za bezsennością i bezdechem sennym. Oznacza to, że coraz więcej osób doświadczało objawów związanych z paraliżem sennym i próbowało pogłębić wiedzę na ten temat lub poszukać pomocy.

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Eksperci uważają, że paraliż senny w czasie pandemii jest wynikiem stresu

Brytyjscy eksperci już w zeszłym roku zauważyli wzrost liczby pacjentów borykających się z paraliżem sennym i uważają, że wszystkiemu winna jest pandemia, a dokładniej zwązany z nią stres.

Strach przed nieznanym wirusem, obawa o pracę i finanse oraz przede wszystkim zamartwianie się o zdrowie swoje i najbliższych to jedne ze stresogennych czynników, które mogły wpłynąć na problemy ze snem. Jednym z nich jest paraliż senny.

Czym jest paraliż senny?

Paraliż senny nie jest groźny dla zdrowia i życia. Jednak jako zjawisko budzi ogromny lęk wśród osób, które go doświadczają.

Paraliż senny to stan, w którym chorzy są przytomni, ale nie mogą się poruszać ani mówić podczas zasypiania i budzenia się. Bywa, że pojawiają się także omamy wzrokowe lub dotykowe. W wyniku strachu następuje przyspieszone bicie serca, może dojść również do uczucia ucisku w klatce piersiowej.

Skąd się bierze paraliż senny?

Otóż fizjologiczne porażenie mięśni następuje w fazie REM, czyli fazie snu z najbardziej realistycznymi wizjami sennymi. Paraliż senny pojawia się, gdy bezwład nastąpi w niewłaściwym momencie, np. przy gwałtownym wybudzeniu w fazie REM lub podczas zasypiania (kiedy nie doszło jeszcze do utraty świadomości).

Przyczyną paraliżu sennego może być nie tylko stres, lecz także nieodpowiednia higiena snu lub uzależnienia od alkoholu, substancji psychoaktywnych lub leków.

Czytaj też: Fazy snu - czuwanie, sen NREM i sen REM

Ateńska Skala Bezsenności
Pytanie 1 z 8
Zasypianie po położeniu się do łóżka i zgaszeniu światła:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki