To koniec problemów? Do aptek wracają dwa ważne leki

2023-01-16 8:23

Jeśli przyjmujesz któryś z tych leków, możesz odetchnąć z ulgą - przynajmniej na jakiś czas. Producenci zapewnili, że ich nowe partie wkrótce znów pojawią się w aptekach. Chodzi o dwa leki, których dostępność w ostatnim czasie była mocno ograniczona - Saxenda oraz Trulicity.

To koniec problemów? Do aptek wracają dwa ważne leki
Autor: Getty Images To koniec problemów? Do aptek wracają dwa ważne leki

Saxenda jest lekiem na receptę stosowanym w celu zmniejszenia nadwagi lub otyłości. Trulicity to z kolei lek przepisywany chorym na cukrzycę typu 2. Chociaż zawierają one różne substancje czynne, łączy je to, że oba mają formę wstrzykiwacza i są w ostatnim czasie bardzo popularne. Oba pozwalają bowiem znacząco zredukować liczbę nadmiarowych kilogramów.

Niebawem skończą się problemy z dostępnością

Problemy z dostępnością obu leków w aptekach powtarzają się już od jakiegoś czasu. Powodem jest ich bardzo duża popularność wśród osób, które chcą lub muszą schudnąć. O ile Saxenda jest lekiem dedykowanym do tego celu, o tyle brak dostępności Trulicity stanowi duży problem dla osób chorujących na cukrzycę typu 2, którym lekarz przepisał ten lek w celu lepszej kontroli choroby.

Z zapowiedzi producentów obu preparatów wynika jednak, że w najbliższym czasie problemy te powinny minąć. "Od producenta otrzymaliśmy dzisiaj informację, iż nowa partia leku Saxenda jest w trakcie sprzedaży do hurtowni. W przyszłym tygodniu lek ma być już dostępny w aptekach - czytamy na portalu gdziepolek.pl.

Podobnie ma być w przypadku Trulicity. Jak poinformowano na gdziepolek.pl, duże dostawy tego leku w dawkach 3 mg/0,5 ml oraz 4,5 mg/0,5 ml trafiły właśnie do hurtowni, dlatego w ciągu kolejnych dni można spodziewać się poprawy dostępności Trulicity w aptekach.

Jak się odchudzać, żeby nie mieć obwisłej skóry?

Oba leki zmniejszają masę ciała

Saxenda to lek redukujący masę ciała. Wskazaniem do jego stosowania jest konieczność lepszej kontroli wagi u dorosłych z nadwagą lub otyłością - BMI powyżej 30 lub powyżej 27 (gdy nadwadze towarzyszy np. cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze, mogą go również stosować dzieci powyżej 12. roku życia, z BMI powyżej 30).

Przepisywany jest ze wskazania lekarza i należy stosować go podskórnie, wstrzykując codziennie w brzuch, udo albo ramię, stopniowo zwiększając dawkę zgodnie z zaleconym schematem. Jego substancją czynną jest liraglutyd,  który naśladuje działanie ludzkiego hormonu GLP-1, wydzielanego po posiłku w jelitach (hormon ten sprawia, że pojawia się uczucie sytości).

Osoby przyjmujące ten lek stopniowo mają coraz mniejszy apetyt, zmniejszają więc porcje posiłków, a to doprowadza do zmniejszenia masy ciała. Lek ten ogranicza także wydzielanie glukagonu i pobudza produkcję insuliny.

Z kolei Trulicity jest lekiem wskazanym dla dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i ćwiczeń. Należy stosować go podskórnie raz w tygodniu. Jego substancją czynną jest dulaglutyd, który również naśladuje działanie hormonu GLP-1. Trulicity również zmniejsza masę ciała u osób, które go stosują.