To jedna z kluczowych witamin. Oznaki jej niedoboru dostrzeżesz na twarzy

2022-05-31 11:30

Ta witamina jest niezbędna w procesach krwiotwórczych organizmu, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz na przemianę lipidów i węglowodanów. Jej niedobór jesteśmy w stanie zauważyć na twarzy, wystarczy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Mowa o witaminie B12, inaczej zwanej kobalaminą.

kobieta przyglądająca się swojej twarzy w lustrze
Autor: Getty Images

Witamina B12 jest witaminą niezbędną dla naszego zdrowia. Dzięki niej organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Kobalamina wspomaga układ nerwowy, jest kluczowa w syntezie DNA oraz reguluje proces produkcji czerwonych krwinek, czyli erytrocytów. Osoba dorosła powinna przyjmować 2,4 µg witaminy B12 dziennie. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią muszą dostarczać jej więcej.

Niedoborom witaminy B12 może towarzyszyć szereg objawów. Mrowienie rąk i stóp, przyspieszone tętno, zmęczenie, obniżony nastrój – to podstawowe oznaki, świadczące o tym, że możesz cierpić na niedobór kobalaminy. Jednym z innych charakterystycznych objawów niedoboru witaminy B12 jest także niedokrwistość megaloblastyczna.

Poradnik Zdrowie: Witaminy z grupy B

Oznaki niedoboru witaminy B12 widoczne na twarzy

Brak odpowiedniego poziomu witaminy B12 w organizmie może również skutkować pojawieniem się problemów ze strony psychiki. Niedoborom kobalaminy może towarzyszyć zespół otępienny, zaburzenia nastroju, osłabienie pamięci, apatia, a nawet stany urojeniowe.

Jednak nie tylko samopoczucie może świadczyć o tym, że brakuje ci tej cennej witaminy. Objawy niedoboru witaminy B12 jesteś w stanie rozpoznać na twarzy. Niedobór witaminy B12 może powodować problemy z pigmentacją skóry. Pojawiające się przebarwienia, brązowe plamki, cienie pod oczami oraz matowa i ciemna skóra mogą świadczyć, że twojemu organizmowi brakuje kobalaminy.

Blada lub żółta skóra to kolejny sygnał, że w naszym organizmie może brakować witaminy B12. Jak wiadomo, witamina B12 ma wpływ na wytwarzanie czerwonych krwinek. Kiedy jej jest za mało, skóra może być blada, co w konsekwencji może spowodować żółtaczkę.

Skąd czerpać witaminę B12?

Organizm nie jest w stanie wytworzyć witaminy B12 samodzielnie, więc jedyną możliwością pozyskiwania tego cennego składnika jest dieta lub suplementacja. Szczególnie osoby, które nie spożywają mięsa i produktów odzwierzęcych powinny zwrócić uwagę na poziom kobalaminy w swoim organizmie. Najwięcej witaminy B12 ma mięso, jaja, ryby, podroby, nabiał oraz skorupiaki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki