Ten kod na L4 zdradza wszystko. Co wyczyta z niego pracodawca?

2023-10-12 10:55

Zwolnienie lekarskie pozwala wrócić do formy. Kiedy zdrowie zawodzi i nie jesteś w stanie wykonywać dotychczasowych obowiązków decydujesz się na wizytę u lekarza w celu otrzymania L4. Jednak w grę wchodzi także to, co pracodawca zobaczy otrzymując ten dokument. Jest pewien kod, który zdradza powód nieobecności.

Ten kod na L4 zdradza wszystko. Co wyczyta z niego pracodawca?
Autor: Fot. Getty Images

Jesień sprzyja różnym zachorowaniom. Choć głównie na myśl przychodzi przeziębienie, angina czy grypa, to jednak bez względu na porę roku możesz mieć różne problemy zdrowotne. Nie oznacza to, że chcesz koniecznie dzielić się szczegółami z pracodawcą, więc zastanawiasz się czy ten widzi kod na zwolnieniu. Wyjaśniamy co wie twój przełożony.

Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje i w jakim wymiarze

Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu?

Każdy choć raz doświadczył problemów ze zdrowiem, jednak powodów nieobecności może być sporo. Dlatego jeśli nie chcesz, aby pracodawca znał czasem dość intymne kwestie z twojego życia, to zastanawiasz się, czy po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego widzi nadany przez lekarza kod. 

Otóż sprawa wygląda następująco. Zwolnienie nazywane potocznie L4 jest wystawiane na formularzu ZLA i jednym z obowiązkowych punktów jest podanie specjalnego kodu. Lekarz wpisuje kod numeryczny odpowiadający rodzajowi choroby oraz literowy.

Natomiast jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracodawca nie ma wiedzy na temat numeru statystycznego choroby. Co zatem widzi? Płatnik składek otrzymuje wyłącznie informacje o wymiarze prawa do zasiłku. Zatem na podstawie formularza wie, czy choremu należy się 80 czy 100 procent wynagrodzenia na czas jego nieobecności.

Tego nie ukryjesz, czyli o czym pracodawca dowie się ze zwolnienia lekarskiego

Skoro wiesz już, że szef nie będzie miał szczegółowej wiedzy na temat choroby z jaką się borykasz to mogłoby się wydawać, że problem jest rozwiązany. Otóż nie do końca, aby pracodawca mógł określić wspomnianą wysokość zasiłku chorobowego, na zwolnieniu widoczne są wspomniane kody literowe.

Dlatego choć nie ma wyszczególnionej jednostki chorobowej to w niektórych przypadkach użyta litera może zdradzić twój stan. Na portalu “Biznes.gov.pl” zamieszczono informacje z których wynika, że płatnik składek ma następującą wiedzę na temat:

  • powtarzającej się choroby w ciągu 60 dni – kod A
  • ciąży – kod B,
  • nadużycia alkoholu – kod C,
  • gruźlicy – kod D.

Na podstawie wyżej wymienionych kodów pracodawca ustala wartość świadczenia na poziomie 80 procent otrzymywanego wynagrodzenia miesięcznego. Natomiast 100 procent wymiaru podstawy otrzymuje pacjent w przypadku choroby w trakcie ciąży lub podda się badaniom dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub zabiegowi ich pobrania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki