Tę metodę odchudzania zachwalały gwiazdy. Post przerywany nie tak skuteczny, jak sądzono

2022-04-25 9:53

Jeśli jesz tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, a przez resztę doby pościsz, mamy dla ciebie złą wiadomość: zdaniem badaczy wcale nie schudniesz w ten sposób szybciej ani łatwiej. Mimo, że post przerywany chwalą celebryci, a stosując go, zbędne kilogramy zrzuciły m.in. Nicole Kidman i Jennifer Aniston, to jednak naukowcy dowodzą, że metoda ta wcale nie jest skuteczniejsza, niż skrupulatne ograniczanie kalorii. Wyniki badania opublikowano w New England Journal of Medicine.

Tę metodę odchudzania zachwalały gwiazdy. Post przerywany nie tak skuteczny, jak sądzono
Autor: Getty Images

Strategia jedzenia tylko w określonym czasie w ciągu dnia znana jest od dawna, a popularna stała się kilkanaście lat temu. Stosowało ją wiele hollywoodzkich gwiazd, w tym wspomniane już Jennifer Aniston i Nicole Kidman, ale również Reese Witherspoon, czy Benedict Cumberbatch.

Polecają go również dietetycy, chwaląc za korzyści dla zdrowia, jakie przynosi ten sposób odżywiania się.

Post przerywany nie pozwala szybciej schudnąć

Do niedawna do tych korzyści zaliczano również szybką utratę zbędnej tkanki tłuszczowej. Wyniki badania, które właśnie opublikowano w NEJM wskazują jednak, że akurat w tym przypadku metoda ta wcale nie jest tak skuteczna, jak wcześniej sądzono.

Do tego badania naukowcy z Południowego Uniwersytetu Medycznego w Guangzhou w Chinach zrekrutowali 139 osób otyłych. Podzielili je na dwie grupy: w pierwszej z nich uczestnicy spożywali posiłki o ograniczonej kaloryczności codziennie między 8, a 16. W drugiej grupie natomiast ochotnicy jedli takie same posiłki, ale bez ograniczeń czasowych.

Biorące udział w badaniu kobiety mogły spożywać od 1200 do 1500 kalorii dziennie, mężczyźni zaś 1500 do 1800 kalorii dziennie. To o około jedną czwartą mniej niż zalecana dzienna norma dla obu grup.

Obserwacja trwała przez rok, a uczestnicy musieli prowadzić dziennik żywieniowy i fotografować wszystko, co zjedli.

Badanie ukończyło w sumie 118 uczestników. W grupie stosującej post przerywany średnia utrata masy ciała w stosunku do wartości wyjściowej po 12 miesiącach wyniosła 8 kg, tymczasem w grupie, która tylko ograniczała kalorie, ale jadła w dowolnym przedziale czasowym wyniosła ona 6,3 kg. Nie było istotnych różnic w wynikach pomiarów obwodów talii, BMI, poziomu tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, ciśnienia krwi i metabolicznych czynników ryzyka, nie było też istotnych różnic między grupami w liczbie zdarzeń niepożądanych.

"Reżim żywienia w ograniczonym czasie nie był bardziej korzystny pod względem redukcji masy ciała niż codzienne ograniczanie kalorii" - napisali naukowcy w artykule. Jak wskazują, większość korzystnych skutków przypisywanych reżimowi żywieniowemu ograniczonemu czasowo wyjaśnia ograniczenie spożycia kalorii.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dietetyka?

Ten sposób żywienia ma jednak inne zalety

Mimo, że brak korzyści z postu przerywanego w odchudzaniu udowodniło również inne badanie, którego wyniki opublikowano w JAMA Internal Medicinie w 2020r (tam również nie było znaczącej utraty wagi między dwiema grupami), to jednak wielu naukowców podkreśla zalety tej metody m.in. w zapobieganiu cukrzycy typu 2 i chorobom serca.  

Jak twierdzi prof. Satchidananda Panda z Instytutu Nauk Biologicznych Salk w Kalifornii w USA (jego artykuł na ten temat ukazał się w 2021r w czasopiśmie Endocrine Reviews): „Osoby, które starają się schudnąć i prowadzić zdrowszy tryb życia, powinni zwracać większą uwagę na to, co i kiedy jedzą. Spożywanie posiłków tylko przez określony czas w ciągu dnia to łatwa do naśladowania strategia żywieniowa, która wymaga mniej wysiłku niż liczenie kalorii. Przerywany post może poprawić sen i jakość życia człowieka, a także zmniejszyć ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób serca".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki