Te badania mogą uratować ci życie. Zrobisz je zupełnie za darmo

2024-03-28 12:21

Nowotwory to wciąż główne przyczyny zgonów na całym świecie. Niemniej wiele żyć można by uratować. Wystarczy uwierzyć, że badania przesiewowe mają sens i nie bać się kolonoskopii, bo ona nic nie boli. Poza tym istnieje możliwość wykonania diagnostyki w narkozie, więc strach nie powinien być więcej wymówką.

Te badania mogą uratować ci życie. Zrobisz je zupełnie za darmo
Autor: Fot. Getty Images

Marzec to miesiąc poświęcony świadomości na temat raka jelita grubego i choć niebawem już kwiecień, to jednak badania można wykonać przez cały rok. Co więcej, to właśnie profilaktyka nie tylko daje nam poczucie spokoju, że nic nam nie dolega, ale także pozwala wykryć zmiany na wczesnym etapie. Dzięki temu wiele osób wciąż żyje.

Dzień profilaktyki onkologicznej w Radomiu

Rak jelita grubego. Kolonoskopia może uratować życie

Akademia NFZ opublikowała post na Facebooku, w którym przypomina, że na terenie całego kraju można zrobić badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Podkreśla, że to właśnie kolonoskopia jest kluczową formą diagnostyki, która pozwala wykryć nieprawidłowości już na wczesnym etapie. 

Przypominamy, że rak jelita grubego, tak jak znaczna część innych nowotworów w początkowej fazie nie daje zwykle objawów. Ich brak usypia czujność wielu pacjentów, a kiedy pojawia się krew w stolcu lub inne dolegliwości, to nagle okazuje się, że nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Ryzyko zgonu w takiej sytuacji znacząco rośnie.

Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatne badania dla osób od 40 do 65 roku życia. Dlatego warto skorzystać z profilaktyki. 

W ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia badania przesiewowe pod kątem występowania raka jelita grubego mogą wykonać osoby które:

  • w ciągu ostatnich 10 lat nie robiły kolonoskopii,
  • nie mają żadnych objawów chorobowych,
  • mają od 50 do 64 lat,
  • mają od 40 do 49 lat, jeśli krewny w pierwszej linii chorował na raka jelita grubego.

Chcąc skorzystać z programu badań profilaktycznych w swoim regionie, wejdź na oficjalną stronę NFZ i znajdź placówkę, która umożliwi przeprowadzenie kolonoskopii. Specjalna wyszukiwarka znajduje się na portalu nfz.gov.pl/profilaktyka.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli jesteś młodszy, ale chcesz mieć pewność, że nic ci nie dolega, możesz poprosić lekarza o skierowanie na badanie. Wykonanie kolonoskopii na NFZ to prawo, z którego możesz skorzystać, nawet mając 20 lat. 

Chorują coraz młodsi. Zrób kolonoskopię

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że nowotwory coraz częściej diagnozowane są w młodszej grupie wiekowej. Co więcej, z obserwacji lekarzy wynika, że tak jelita grubego dotyka tych, którzy wyglądają na zdrowych, uprawiają sport i daleko im do otyłości.  

Szczegóły na ten temat znajdziesz w artykule, który wskazuje, że do gabinetów onkologicznych coraz częściej trafiają mężczyźni nawet po 30-tce, a także młodsi. To nie jedyne ustalenia. Po tym jak u księżnej Kate zdiagnozowano raka, środowisko medyczne jasno określiło, że od pewnego czasu obserwuje się wręcz “epidemię nowotworów” wśród ludzi przed 50. rokiem życia, więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Zgodnie z danymi WHO rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co więcej, zajmuje drugie miejsce wśród przyczyn zgonów związanych z wykryciem raka. Czynnikami ryzyka są niska aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz dieta pełna przetworzonej żywności, cukru oraz tłuszczu, która prowadzi do nadwagi, a tuż później do otyłości.  

Co istotne znaczna część przypadków raka jelita grubego wykrywana jest w zaawansowanym stadium, gdzie możliwości leczenia są już mocno ograniczone, a zatem rokowania na przeżycie diametralnie spadają. To dlatego tak ważne są badania przesiewowe, które należy wykonać nawet jeśli nic nam nie dolega. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki