Taki mały, a wywołał taką panikę! Jak wygląda koronawirus SARS-CoV-2?

2020-03-26 14:56 Katarzyna Hubicz, źródło NIAID

Wirus SARS-CoV-2 od kilku tygodni jest głównym bohaterem wszystkich serwisów informacyjnych. Ze zrozumiałych względów budzi również zainteresowanie naukowców. Dzięki badaczom z NIAID każdy z nas może go teraz zobaczyć.

Wirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 budzi szczególne zainteresowanie badaczy z amerykańskiego instytutu NIAID (Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych). Naukowcy z tej instytucji na bieżąco badają nowe patogeny, uczestniczyli m.in. w badaniach nad innymi koronawirusami, w tym SARS-CoV wywołującymi SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) czy MERS-CoV, odpowiedzialnym za MERS, czyli bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej).

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>

Obecnie intensywnie pracują m.in. nad zrozumieniem natury wirusa SARS-CoV-2. Zdjęcia koronawirusa z Chin powstały w Rocky Mountain Laboratories (RML) w NIAID w Hamilton w stanie Montana - próbki do badań dostarczyła dr Emmie de Witt, obrazy wyprodukowała szefowa działu mikroskopii RML Elizabeth Fischer, a pokolorowało je cyfrowo biuro sztuk wizualnych RML.

Patrząc na zdjęcia, które jakiś czas temu zamieścił na swojej stronie internetowej amerykański NIAID aż trudno uwierzyć, że to nie dzieło sztuki, lecz wirus, który wywołał panikę na całym świecie. Zresztą obejrzyjcie zdjęcia i oceńcie sami.

Koronawirus SARS-CoV-2
Autor: NIAID-RML Wirus (żółty) wynurzający się z powierzchni komórek (niebieskie i różowe) wyhodowanych w laboratorium
Jak wygląda koronawirus SARS-CoV-2?
Autor: NIAID-RML Obraz skaningowego mikroskopu elektronowego pokazuje SARS-CoV-2 (okrągłe obiekty w kolorze magenta) wyłaniające się z powierzchni komórek hodowanych w laboratorium.

Zdjęcia można zobaczyć również na poniższym filmie

Pozostałe zdjęcia koronawirusa SARS-CoV-2 można zobaczyć POD TYM LINKIEM

Posłuchaj, jak chronić się przed koronawirusem. Takie są zalecenia WHO. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Super Raport - prof. Włodzimierz Gut

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj też: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE