Raport: Śmiertelność koronawirusa we Włoszech i na świecie. Dane GIS i WHO

2020-03-31 21:45

Jak wygląda sytuacja na świecie? WHO nie ma wątpliwości: pandemia koronawirusa przyspiesza. Czy można ją jeszcze zatrzymać? Jakie kraje notują największą ilość zgonów?

Koronawirus w Europie
Autor: Getty Images Koronawirus zbliża się do Polski

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że przypadki koronawirusa notowane są na całym świecie.

Pandemia rozwija się, co podkreślił w poniedziałkowym wystąpieniu szef WHO. - 67 dni minęło od pierwszego zgłoszonego przypadku Covid-19 do momentu, kiedy potwierdzono 100 tys. zakażeń na całym świecie - zwrócił uwagę Tedros. Osiągnięcie poziomu 200 tys. przypadków zajęło potem wirusowi 11 dni, a 300 tys. - zaledwie 4 dni - podkreślił.

Również polski GIS prowadzi statystyki. - Od 31 grudnia 2019 r. do 23 marca 2020 r. odnotowano 338 tys. 307 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 14 tys. 602 zgony – podał w poniedziałek wieczorem Główny Inspektor Sanitarny. 

Najwięcej zgonów zgłoszono z Włoch (5476), Chin (3276), Hiszpanii (1720), Iranu (1685), Francji (674) i Stanów Zjednoczonych (471). W Polsce zmarło osiem osób; koronawirusa potwierdzono w naszym kraju w 749 przypadkach.

Liczba zgonów z powodu koronawirusa
Autor: Mat. własne Liczba zgonów z powodu koronawirusa

Sytuacja we Włoszech jest najgorsza - wiele źródeł wspomina o tym, że jest to skutkiem bagatelizowania negatywnego wpływu wirusa na zdrowie w pierwszych dniach jego pojawienia się we Włoszech.

Obecnie społeczeństwo zastosowało się w pełni do zaleceń rządu i Włosi przebywają w domach. To daje efekty. Prezes krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro podkreślił, odnosząc się do zanotowanych spadków, że są one rezultatem kroków w walce z epidemią, wprowadzonych przed dwoma tygodniami.

- Od niedzieli potwierdzono 3780 nowych przypadków wirusa. Dzień wcześniej był to wzrost o prawie 4 tysiące - dowiadujemy się.

Jednocześnie WHO podaje, że śmiertelność z powodu koronawirusa SARS-COV-2 we Włoszech wynosi 8,58 proc. COVID-19 dotyka głównie mężczyzn - stanowią oni 70 proc. wszystkich zmarłych.

Sytuacja we Włoszech: dane 

Według Informacji Włoskiego Narodowego Instytutu zdrowia ISS, średnia wieku zmarłych test-pozytywnych osób we Włoszech wynosi obecnie 80 lat.

  • 10% zmarłych miało więcej niż 90 lat;
  • 90% zmarłych miało więcej niż 70 lat.

We Włoszech rozróżnia się osoby zmarłe  “przez” i zmarłe “z” koronawirusem. Wśród ofiar 80% miało dwie lub więcej chorób przewlekłych, a aż 50% zmarłych miało 3 lub więcej choroby przewlekłe.

Osoby, które zmarły na koronawirusa i nie miały chorób przewlekłych to zaledwie 1% pacjentów. Wśród zmarłych 30% stanowią kobiety.