Tak się chłodzisz w upały? Lepiej zrezygnuj z wentylatora w nocy - radzi ekspert

2022-07-21 12:25

Wakacje w pełni, a upał daje w kość. Prawie każdy szuka sposobów na ochłodzenie siebie i domu. W walce z doskwierającym gorącem we wnętrzach może pomóc wentylator. Niektórzy czasem nawet nie wyłączają go na noc. Ekspertka ostrzega, aby tak nie robić. W ten sposób można zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Kobieta trzymająca wentylator
Autor: Getty Images

Żar nie odpuszcza, słupki termometrów idą w górę. Wysoka temperatura sprawia, że wielu z nas myśli o ochłodzeniu się w fontannie lub wskoczeniu do basenu. W sezonie wakacyjnym wentylatory znikają z półek sklepowych w zastraszającym tempie. Te urządzenia pozwalają przyjemnie schłodzić powietrze w domu w ciągu dnia. Są też osoby, które nie wyłączają go na noc. Zdaniem ekspertki od zaburzeń snu Christine Lapp, to duży błąd, który może odbić się na zdrowiu. Choć wentylatory zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i znacznie większy komfort, to mają jednak wiele minusów.

Dlaczego nie można spać przy włączonym wentylatorze?

Wystawianie się na regularny powiew chłodnego i suchego powietrza nie jest dobrym rozwiązaniem."Wentylator unosi kurz, który zanieczyszcza powietrze, tym samym wywołując reakcje alergiczne" – wyjaśnia. W dodatku powietrze z urządzenia podrażnia skórę i wysusza śluzówkę oczu. Jak mówi ekspertka, "stały napływ powietrza z wentylatora w nocy może powodować nieprzyjemne uczucie suchości w jamie ustnej".

"Niektórzy ludzie mają tendencję do spania z półotwartymi oczami. Chociaż zwykle ma to minimalne skutki uboczne, to jednak nadmiar suchego powietrza jest czynnikiem powodującym podrażnienie oczu, szczególnie u osób, które noszą soczewki kontaktowe" – dodaje.

Co więcej, powietrze z wentylatora wysusza drogi oddechowe, przez co śluzówka jest bardziej podatna na penetrację bakterii i grzybów. W konsekwencji prowadzi do rozwoju infekcji, np. zapalenia zatok z bólem głowy. Aby temu zapobiec, Lapp zaleca, aby pić dużo wody i zadbać o odpowiednią wilgotność w domu.

Pozostawiając na noc włączony wentylator, możemy obudzić się z bólem mięśni. "Podmuch zimnego powietrza z tego urządzenia może spowodować, że rano obudzimy się ze sztywnymi lub obolałymi mięśniami"– tłumaczy.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Jak zasnąć w upalną noc? 5 prostych sposobów

Dlatego też ekspertka radzi, aby nie spać w nocy przy włączonym wentylatorze – przynosi to więcej szkody niż pożytku. Jest kilka domowych sposobów, jak zasnąć w upalną noc, na przykład:

  1. używanie jedynie bawełnianej lub jedwabnej pościeli,
  2. schowanie ciemnych zasłon, poduszek czy narzut,
  3. wzięcie prysznica co najmniej 90 minut przed snem,
  4. przykładanie wilgotnych okładów na czoło i klatkę piersiową,
  5. wsadzanie prześcieradła do reklamówki i umieszczanie go na chwilę w zamrażarce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki