Tak rozpoznasz "blues po seksie". Dysforia po stosunku to częsty problem

2023-01-27 12:55

Psychologowie alarmują, że rośnie liczba osób doświadczających dysforii po stosunku. To przypadłość, która odnosi się do głębokiego smutku lub pobudzenia odczuwanego po zbliżeniu. "Blues po seksie" mogą odczuwać osoby, których stosunek było satysfakcjonujący i pełen przyjemności.

 Tak rozpoznasz blues po seksie. Dysforia po stosunku to częsty problem
Autor: Getty Images Tak rozpoznasz "blues po seksie". Dysforia po stosunku to częsty problem

Czym jest "blues po seksie"?

Dysforia po stosunku płciowym, inaczej określana jako "blues po seksie", odnosi się do uczucia głębokiego smutku albo silnego pobudzenia po zbliżeniu. Eksperci z International Society for Sexual Medicine (ISSM) zaznaczają, że w niektórych przypadkach ludzie stają się przygnębieni albo płaczliwi. Inni z kolei mogą inicjować kłótnie ze swoim partnerem.

"Blues po seksie" mogą odczuwać osoby, których miłosne uniesienia były satysfakcjonujące i przyjemne oraz osiągnęły orgazm. Nie są oni w stanie wyjaśnić, dlaczego czują się w ten sposób.

Taka sytuacja może okazać się trudna dla obojga partnerów. Wynika to z faktu, że partner może obwiniać siebie za emocjonalną reakcję drugiej osoby.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Dysforia po stosunku może skończyć się unikaniem intymności

Zdaniem dr Lori Beth Bisbey dysforia po stosunku jest problemem wielu par. Najczęściej pojawia się wśród osób, które przeżyły napaść na tle seksualnym. Zdaniem psycholożki, edukatorki i trenerki intymności, "blues po seksie" może być skutkiem niespełnionych oczekiwań względem doświadczeń seksualnych.

- Wiele osób oczekuje wyższego poziomu satysfakcji, a także oczekuje, że intymność złagodzi stres w innych obszarach życia – zaznacza ekspertka. Według niej problem może dotykać także pary, których zbliżenie seksualne było bardzo intensywne fizycznie, np. w postaci silnego lub wielokrotnego orgazmu.

Dr Bisbey przytacza przykład swojej 52-letniej pacjentki, która płakała za każdym razem, gdy uprawiała seks z mężem. Dysforia po stosunku doprowadziła do unikania intymności. - Jej objawy zaczęły się około 50. roku życia, gdy zaczęła odczuwać symptomy menopauzy, które również miały negatywny wpływ na jej życie seksualne – wyjaśnia ekspertka.

Zrozumienie i złagodzenie objawów fizycznych i emocjonalnych zajęło jej kilka miesięcy. Kiedy się z nimi uporała, znów mogła cieszyć się seksem.

Przyczyny dysforii po stosunku

Naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego dochodzi do dysforii po stosunku płciowym. Istnieje kilka teorii. Jedną z nich jest więź między partnerami. Zdaniem ekspertów może być tak silna i intensywna, że jej przerwanie wywołuje smutek.

Inna z teorii mówi, że "blues po seksie" może być reakcją powiązaną z wykorzystywaniem seksualnym, która miała miejsce w przeszłości, a nawet w dzieciństwie. Może być także wynikiem konfliktu w związku.

Eksperci podkreślają, że smutek po seksie może być również skutkiem kombinacji czynników. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku dysforii po stosunku jest kontakt ze specjalistą – seksuologiem lub lekarzem. Specjaliści mogą pomóc parom budować strategie komunikacyjne, które pomogą zbliżyć ich do siebie podczas rozwiązywania tego problemu.