Tak palenie papierosów wpływa na mózg. Alarmujące wyniki badań
Palenie papierosów przyczynia się do złego stanu zdrowia i obniża odporność organizmu. Badacze odkryli kolejny skutek uboczny tego nałogu. Ma on fatalny i trwały wpływ na kondycję mózgu. To jednak nie koniec złych wieści.
Od dawna lekarze alarmują, że papierosy i alkohol wywołują cichą epidemię. Grupa amerykańskich naukowców z Washington University School of Medicine w St. Loius pochyliła się nad tym, jak palenie papierosów wpływa na mózg.
Uczeni nie mają dobrych wiadomości – im więcej i dłużej palisz, tym bardziej starzeje się twój mózg. Według nich nawyk ten powoduje zmniejszenie objętości mózgu, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko demencji. Według szacunków 14 proc. przypadków choroby Alzheimera można przypisać temu uzależnieniu.
Palenie papierosów kurczy mózg
Jak wskazali badacze, skłonność do tego nałogu może być cechą dziedziczną i dotyczy nawet połowy palaczy. Oznacza to, że dużą rolę w tendencji do uzależnienia od tytoniu odgrywają geny, a palenie powoduje znaczące kurczenie się mózgu tzw. atrofię mózgu.
Do obserwacji zaproszono ponad 32 tys. osób pochodzących z Unii Europejskiej. Każdy z uczestników miał wykonane badanie obrazowe. Na podstawie tego naukowcy porównali mózgi osób, które palą lat i wypalają paczkę papierosów dziennie oraz tych, którzy nigdy nie palili lub wypalili mniej niż 100 papierosów.
Wywnioskowano, że nałogowi palacze doświadczyli większego skurczenia się mózgu, a co za tym byli narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych. Jak wyjaśnił jeden z autorów publikacji dr Dung Trinh, "atrofia mózgu wiąże się z utratą neuronów i połączeń między nimi".
– Ta strata może upośledzić zdolność mózgu do właściwego funkcjonowania. W stanach takich jak demencja niektóre ważne obszary tego narządu kurczą się, co powoduje utratę ich funkcji. Na przykład hipokamp, kluczowy dla tworzenia pamięci, często wykazuje znaczny zanik w chorobie Alzheimera – dodaje.
Uzależnienie od tytoniu zwiększa ryzyko demencji
Badaczka dr Laura J. Bierut, która nadzorowała przebieg analizy, podkreśliła, że "kurczenie się mózgu" nie tylko utrudnia komunikację między różnymi obszarami tego organu, ale także przyspiesza jego starzenie. Jej zdaniem "palacze mają starszy mózg" niż ci, którzy są wolni od tego nałogu.
Dzieje się tak, ponieważ podczas palenia do organizmu dostarczamy wiele toksycznych substancji chemicznych. – U osób palących nałogowo zauważalny jest niższy poziom tlenu we krwi. Mózg potrzebuje tlenu, a stałe obniżenie jego poziomu powoli go głodzi – wytłumaczyła.
Autorzy badania apelują, aby zrezygnować z tego nałogu w trosce o zdrowie i kondycję mózgu. – Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia, nawet w późniejszym okresie życia przynosi to korzyści zdrowotne – podsumowała dr Trinth.
Wyniki analizy ukazały się na łamach czasopisma "Biological Psychiatry: Global Open Science".