Tabletki na potencję mogą uszkadzać wzrok? Potwierdzono trzy rzadkie schorzenia

2022-04-11 13:30

Regularne przyjmowanie leków na zaburzenia erekcji może prowadzić do poważnych problemów z oczami - ostrzegają kanadyjscy badacze. Wyniki najnowszego badania, które opublikowano w prestiżowym piśmie JAMA Ophthalmology dowodzą, że mężczyźni, którzy je zażywają, mogą być bardziej narażeni na co najmniej jedno schorzenie, które może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Tabletki na potencję mogą uszkadzać wzrok? Potwierdzono trzy rzadkie schorzenia
Autor: Getty Images

Badanie dotyczyło przyjmowania inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, które - jak donoszą autorzy - są obecne w lekach zawierających substancje takie jak sildenafil, wardenafil, tadalafil i awanafil.

Są skuteczne, ale niektórym mogą zaszkodzić

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 są lekami pierwszego rzutu w leczeniu zaburzeń erekcji. Ich działanie polega na wzmocnieniu naturalnego mechanizmu wzwodu, gdyż hamują aktywność enzymów, które prowadzą do jego ustąpienia, doprowadzają również m.in. do zwiększenia napływu krwi do ciał jamistych w prąciu.

Wyniki nowego badania sugerują jednak, że zażywający je panowie mogą być aż o średnio 85 proc. bardziej narażeni na określone, rzadkie choroby oczu: surowicze odwarstwienia siatkówki, niedrożność naczyń siatkówki i niedokrwienną neuropatię nerwu wzrokowego. Co ważne, każde z tych schorzeń może prowadzić do utraty wzroku.

Na potrzeby badania zespół naukowców z University of British Columbia w Kanadzie wykorzystał dane 213 033 mężczyzn zgromadzone w bazie danych PharMetrics Plus (IQVIA), którzy regularnie przyjmowali preparaty zawierające inhibitory fosfodiesterazy typu 5 w okresie  od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2020 r. Z badania wykluczono osoby, u których rok wcześniej zdiagnozowano surowicze odwarstwienia siatkówki, niedrożność naczyń siatkówki lub niedokrwienną neuropatię nerwu wzrokowego. Następnie porównano wyniki z grupą kontrolną - mężczyznami, którzy nie przyjmowali regularnie wspomnianych preparatów.

Średnia wieku mężczyzn w obu grupach wynosiła 64,6 lat.

Naukowcy poinformowali, że w okresie obejmującym badanie odnotowali u badanych mężczyzn 278 przypadków surowiczego odwarstwienia siatkówki, 628 przypadków niedrożności naczyń siatkówki i 240 przypadków niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego. Osoby z którymś z tych schorzeń częściej jednocześnie cierpiały na przewlekłe choroby takie jak nadciśnienie, cukrzyca, choroba wieńcowa i bezdech senny.

"Jednak nawet kontrolując takie czynniki ryzyka, osoby, które regularnie przyjmowały takie leki na zaburzenia erekcji, nadal były o 85 proc. bardziej narażone na jedno z tych trzech schorzeń oczu" - twierdzą badacze. "Przyjmujący preparaty na potencję panowie byli o 158 proc. bardziej narażeni na surowicze odwarstwienie siatkówki, o 44 proc. bardziej na niedrożność naczyń siatkówki i o 102 proc. bardziej na niedokrwienną neuropatię nerwów wzrokowego". 

Poradnik Zdrowie: zaburzenia seksualne

Wskazana ostrożność

Jako, że było to jedynie badanie obserwacyjne, jego wyniki nie oznaczają, że osoby, które przyjmują wspomniane preparaty, muszą natychmiast je ostawić - zwłaszcza, że w porównaniu z liczbą mężczyzn uczestniczących w badaniu liczba przypadków wystąpienia schorzeń oczu była stosunkowo niska. Niemniej jednak - co podkreślają badacze - wyniki sugerują, że osoby regularnie stosujące preparaty zawierające inhibitory fosfodiesterazy typu 5 powinny być świadome zwiększonego ryzyka problemów ze wzrokiem i skontaktować się z lekarzem, gdy tylko zauważą jakieś niepokojące objawy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki