"Szpital św. Anny": ratują biegacza ze wstrząsem anafilaktycznym. A ty wiesz, co robić?

2025-03-04 17:50

Nowy serial TVN "Szpital św. Anny", chociaż emitowany jest od niedawna, już zdobył rzeszę oddanych fanów. Śledząc losy Zyty, Kaśki, Marty czy Kai, można przy okazji sporo się nauczyć. Wątki medyczne i zdrowotne w serialu są bardzo na serio. W najnowszym odcinku jest mowa o wstrząsie anafilaktycznym.

Szpital św. Anny, odcinek 5, premiera TVN 04.03.25
Autor: screen Player

"Szpital św. Anny", który od niedawna podbija serca widzów TVN, ma pokazywać, że "istnieje prawdziwe siostrzeństwo i kobieca solidarność". W pracy i w życiu? No jasne!

Wątkiem głównym są wzajemne relacje sympatycznych lekarek i medyczek, a także ich codzienne troski, uczuciowe perypetie, trudności w łączeniu życia zawodowego i osobistego.

My jednak patrzymy z uwagą nie tylko na to. W najnowszym odcinku pojawia się wątek pomocy osobie we wstrząsie anafilaktycznym. Wiesz, co robić?

Ukąszenia - alergia

"Szpital św. Anny" - fabuła i edukacja

Poznajcie najważniejsze kobiety "Szpitala św. Anny":

  • Zyta Orłowicz (Jolanta Fraszyńska) to ekscentryczna pani profesor, onkolożka,
  • Kaśka Hajduk (Joanna Liszowska) – pediatra, żona i wiecznie zabiegana matka trójki dzieci,
  • Zosia Konecka (Julia Kamińska) - lekarka medycyny ratunkowej, a zarazem świeżo upieczona narzeczona,
  • Kaja Piotrowska (Ada Szczepaniak) – młoda kardiolożka w trakcie specjalizacji, singielka,
  • Marta Galica (Klaudia Koścista) - ratowniczka medyczna i harda góralka
  • Daria Bursztyn (Marta Wierzbicka) - ambitna ginekolożka o trudnym charakterze.

Codziennie ratują ludzkie życie, stawiają trudne diagnozy, podejmują decyzje, od których zależy los pacjentów. Pracują w ekstremalnych warunkach. Na dyżurze muszą być opanowane, pewne siebie oraz na wskroś profesjonalne. Jednak gdy zrzucają lekarski fartuch, stają się na powrót sobą - kobietami - matkami, żonami, córkami, siostrami, które, jak wszyscy, mierzą się z szarą codziennością i problemami.

Każdy odcinek serialu to też ciekawe przypadki medyczne, często skomplikowane i zaskakujące. Podążając za lekarkami, przyglądamy się emocjonującej i trudnej pracy na SOR-ze, podnoszącej adrenalinę jeździe w karetce czy dyżurze na kardiologii, gdzie każdego dnia odbywa się walka o życie.

Jest więc okazja nie tylko dowiedzieć się więcej o kobiecej duszy czy pracy w szpitalu, ale po prostu w przystępnej formie nauczyć czegoś bardzo przydatnego i podanego w przystępnej formie z zakresu medycyny, pierwszej pomocy, profilaktyki itd. Skorzystasz? 

Szpital św. Anny, odc. 5, Marta, Kaśka i Tomek w akcji

Jednym z pacjentów ratowniczki Marty i Tomka Jaworskiego, 30-letniego lekarza z powołania jest biegacz, który ma wstrząs anafilaktyczny. W udzielaniu pomocy przeszkadza nieco fakt, że mężczyzna jest skuty kajdankami ze swoją dziewczyną

Ważne wyzwanie także przed Kaśką, która ratuje 12-latka potrąconego przez motocyklistę. Do wypadku dochodzi na ulicy, przy której mieszkają Hajdukowie, znają również rodziny ofiary i sprawcy. Stan obu nastolatków jest ciężki, 12-latek wymaga natychmiastowej operacji, natomiast 17-letni motocyklista walczy o życie.

Zobacz: pierwsza pomoc, masaż serca

Wstrząs anafilaktyczny - objawy

Pacjenci Tomka, Kaśki i Marty nie mieliby szans na ratunek bez profesjonalnej pomocy. Wcześniej jednak ktoś taką pomoc musi wezwać, rozpoznać objawy.

Przy wypadku drogowym zwykle nie mamy wątpliwości, że trzeba działać zdecydowanie i wezwać pogotowie. Przy ostrej reakcji anafilaktycznej (wstrząsie anafilaktycznym) już jest różnie.

Od czasu, gdy leki przeciwalergiczne stały się powszechnie dostępne i skuteczne, coraz więcej osób podchodzi lekceważąco do reakcji alergicznych, także poważnych.

Zaczerwienione oczy po zabawie ze świnką morską, silny świąd skóry po wąchaniu kwiatków na łące czy obrzęk po ukąszeniu owada lub zjedzeniu truskawek, raczej nie są podstawą do wszczynania alarmu. Poniekąd słusznie, ale trzeba pamiętać, że każdy alergen może niespodziewanie stać się śmiertelnie niebezpieczny.

Część chorych doskonale wie o zagrożeniu i ma przy sobie specjalny pen z adrenaliną. U innych reakcja występuje pierwszy raz i sami są zaskoczeni lub zlekceważyli niebezpieczeństwo, lek został w domu. Gdy pojawia się wstrząs, trzeba działać, a nie koncentrować się na tym, czego nie mamy. Ratując życie zawsze poruszamy się w dostępnej przestrzeni, na ile to możliwe trzymając nerwy na wodzy.

Po pierwsze obserwuj.

Jeśli ktoś ma wysypkę po zjedzeniu orzeszków czy załzawione oczy po kontakcie z alergenem, zwykle sytuacja szybko się stabilizuje i wówczas faktycznie nie ma się czym przejmować, chociaż wskazana jest konsultacja lekarska, by przygotować się na ewentualną ponowną nieprzyjemną sytuację.

Kiedy jednak objawy nasilają się, dołączają kolejne, a ty nie wiesz, co robić? Dzwoń na numer ratunkowy (najlepiej pogotowie 999). Zostaniesz profesjonalnie poinstruowany, jak działać

Anafilaksja objawy

  • Objawy skórne- świąd, obrzęk, rumień, pokrzywka
  • Objawy świadczące o niewydolności układu oddechowego - duszność, stridor (charakterystyczny świst z krtani), obrzęk języka, jamy ustnej, gardła, krtani
  • Objawy wskazujące na problemy z wydolnością układu krążenia - omdlenie, spadek ciśnienia, tachykardia (przyspieszenie rytmu serca)
  • Objawy ze strony przewodu pokarmowego - nagłe wymioty, kurczowe bóle, biegunka
  • Objawy neurologiczne - brak kontaktu słowno-logicznego, utrata świadomości.

Pamiętaj, zawsze w pierwszej kolejności usuwamy, na ile to możliwe, czynnik uczulający i wzywamy pomoc.

Jak sobie poradzili medycy ze "Szpitala św. Anny"? Sprawdź w 5. odcinku, premiera w TVN, wtorek 4 marca 2025, 17.40.

Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki