Spożywanie alkoholu a ryzyko raka. Statystyki nie są optymistyczne

2021-07-14 11:04

Globalne badanie wskazuje aktualne dane dotyczące wpływu alkoholu na rozwój choroby nowotworowej. Dotyczą one przypadków zachorowań na raka w 2020 roku i to na całym świecie. Jakie wnioski płyną z przeprowadzonych badań? Sprawdź!

Spożywanie alkoholu a ryzyko raka. Statystki nie są optymistyczne
Autor: Getty Images

Alkohol może powodować siedem rodzajów raka gardła, jamy ustnej, krtani, przełyku, piersi, jelit oraz wątroby. 4 proc. (741 300) nowo zdiagnozowanych przypadków raka (na całym świecie w 2020 roku) może być związanych ze spożywaniem alkoholu. 77 proc. wszystkich przypadków dotyczy mężczyzn (568 700), którzy nadmiernie lub intensywnie spożywają napoje alkoholowe. Natomiast 23 proc. (172 600) tych przypadków odnosi się do kobiet – w stosunku do wszystkich zdiagnozowanych przypadków w tej grupie odnotowano najwięcej na Białorusi, w Rumuni, Rosji, Australii i Nowej Zelandii oraz w Europie Zachodniej.

Naukowcy wykazali, że alkohol powoduje uszkodzenia DNA i może wpływać na produkcję hormonów, co najprawdopodobniej sprzyja powstawaniu raka. W wyniku badania okazało się, że jeden na siedmiu z wcześniej wymienionych nowotworów ma związek z umiarkowanym spożyciem około dwóch drinków dziennie. Odnotowano jednak największą zachorowalność na raka przełyku, wątroby i piersi.

Najnowsze statystyki spożycia alkoholu na świecie

Do przeprowadzenia analizy badacze wykorzystali dane dotyczące sprzedaży alkoholu, produkcji, podatków i konsumpcji. Po to, by oszacować, ile osób spożywało alkohol dziennie na całym świecie w 2010 roku w celu pokazania, co zmieniło się w ciągu tej dekady. Co udało się ustalić autorom badania? To, że spożycie alkoholu jest zróżnicowanie na całym świecie – najwięcej trunków alkoholowych pije się w Azji Wschodniej i Europie Środkowo-Wschodniej. Najniższy wskaźnik odnotowano jednak w Azji Zachodniej i Afryce Północnej.

Według danych wynika też, że najwyższy odsetek przypadków zachorowań związanych z alkoholem stwierdzono w Mongolii, Chinach, Mołdawii i Rumunii, natomiast najniższy w Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej i Libii.

Jak podkreśliła autorka badania Harriet Rumgay z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem we Francji, celem badania jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat związku między spożyciem alkoholu a ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej wśród populacji. Jej zdaniem warto przedsięwziąć pewne środki, które „mogłyby zmniejszyć wskaźniki raka spowodowanego alkoholem”, m.in. ograniczenie dostępności alkoholu, etykiety ostrzegawcze, podwyższenie podatku i zakazy marketingowe.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma „The Lancet Oncology”.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Czy przez koronawirusa masz problem z alkoholem?

Pytanie 1 z 9
Czy zauważyłaś, że ostatnio pijesz częściej i więcej niż kiedyś?
Wino

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki