Rak krtani - choroba utrudniająca oddychanie i połykanie

2011-10-10 16:58

Rak krtani dotyka głównie mężczyzn w wieku 55-65 lat, przede wszystkim palaczy (chorują 40 razy częściej). Jeśli chorobę wykryje się i zacznie się leczyć we wczesnym stadium rozwoju, terapia w 98 proc. przypadków kończy się sukcesem.

Rak krtani - choroba utrudniająca oddychanie i połykanie
Autor: thinkstockphotos.com

Rak krtani jest ściśle związany ze stylem życia, należy bowiem do grupy tzw. chorób tytoniowozależnych. Wielu chorych na raka krtani to także osoby nadużywające alkoholu.Bardzo charakterystyczny objawem raka krtani jest świst krtaniowy tzw. stridor.

Ważne

Świst krtaniowy (stridor) jest to szmer, jaki wydobywa się podczas oddychania, a dokładniej - przechodzenia powietrza przez zwężone  ub zatkane  drogi oddechowe poza klatką piersiową - w tym przypadku krtań.

Komórki rakowe rozmnażające się w krtani  mogą przenieść się do okolicznych węzłów chłonnych, dając w ten sposób przerzuty.

Rak krtani: objawy

Większość objawów raka krtani związanych jest z gardłem i oddychaniem. Choroba zaczyna się od stopniowo narastającej chrypki. Z czasem zmienia się barwa głosu, chory ma uczucie przeszkody w gardle, odchrząkuje. Do charakterystycznych objawów zalicza się także:

  • zaburzenia połykania
  • ból ucha
  • duszność
  • kaszel i krwioplucie
  • utrata masy ciała
  • osłabienie i zmęczenie.

Rak krtani: leczenie

Rodzaj terapii zależy od miejsca i zaawansowania choroby. Lekarz może zastosować napromieniowanie, chemioterapię lub zabieg chirurgiczny. Operacja polega na usunięciu zmiany lub na całkowitym usunięciu krtani. Wówczas w tchawicy zakłada się na stałe rurkę tracheotomijną, przez którą chory będzie oddychał. W takim przypadku konieczna jest także rehabilitacja mowy pod kierunkiem logopedy i foniatry. Jeżeli pacjent nie opanuje tzw. mowy zastępczej, lekarz może rozważyć zastosowanie urządzenia wspomagającego mówienie - tzw. protezy głosowej, czyli elektronicznej krtani.