Puste przedszkola i żłobki - Do kiedy rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Chociaż przedszkola i żłobki są już otwarte, to jednak większość rodziców decyduje się na pozostawienie dzieci w domach i korzystanie z zasiłku. Zobacz, dlaczego placówki świecą pustkami i jak długo możesz liczyć na zasiłek opiekuńczy na dziecko?
Od 6 maja zezwolono na powrót dzieci do przedszkoli i żłobków. Niektóre miasta, np. Warszawa, otworzyły je trochę później, bo dopiero 18 maja. Mimo otwarcia placówek, do przedszkoli i żłobków trafił jednak niewielki procent dzieci. Jak podaje MEN na 14 maja było to ponad 30 tys dzieci na 1,4 mln wszystkich przedszkolaków w całej Polsce.
Dlaczego przedszkola są puste?
- Wczoraj w moim żłobku było 17 dzieci, nas – opiekunek było 15 – mówi Ania, opiekunka jednego z warszawskich żłobków.
Podobnie jest w warszawskiej dzielnicy Wesoła. Na stronie miasta dzielnicy ukazała się wiadomość o przygotowaniu 312 miejsc dla najmłodszych mieszkańców Wesołej. Chęć oddania dziecka do placówki zadeklarowało 123 rodziców, jednak ostatecznie w poniedziałek pojawiło się łącznie tylko 78 dzieci.
Rodzice wolą korzystać z zasiłku opiekuńczego
Powody takiej sytuacji są oczywiste. Po pierwsze rodzice boją się o zdrowie swoich dzieci, po drugie mają możliwość wzięcia zasiłku opiekuńczego na dziecko, co oznacza, że mogą siedzieć z nim w domu otrzymując 80 proc, swojego wynagrodzenia. Z zasiłku mogą korzystać także ci rodzice, których przedszkola są otwarte, ale oni nie chcą posyłać do niego dziecka.
Warto dodać, że zasiłek przysługuje rodzicom dzieci w wieku do 8. r.ż., co oznacza, że skorzystają z niego również rodzice uczniów, którzy chodzą już do podstawówki.
Od 25 maja szkoły będą oferowały zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klasy 1-3, jeśli jednak rodzice mogą nie wyrazić ochoty posłania na nie swoich pociech - podobnie jak rodzice dzieci przedszkolnych.
Czytaj: Otwarto prawie 5 tysięcy przedszkoli. Czy twoje jest wśród nich?
Zaświadczenia o zdrowiu dziecka do przedszkola? To niezgodne z prawem!
Do kiedy zasiłek opiekuńczy?
Jak długo Polacy mogą jeszcze korzystać z takiej możliwości? Zgodnie z decyzjami Rady Ministrów, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom w związku z pandemią został przedłużony do 14 czerwca.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.