Przez dwa tygodnie miała dziwne objawy. Okazało się, że to wielokrotny udar

2022-11-28 11:16

Udar mózgu daje zazwyczaj objawy na tyle charakterystyczne, że łatwo go rozpoznać. W dodatku jest to stan ostry - jego symptomy pojawiają się nagle i szybko narastają. Tak jest najczęściej, ale jak się okazuje - nie zawsze. Początek udaru może być stopniowy i dawać bardzo nietypowe objawy. W dodatku jego przyczyna również może być bardzo nietypowa - co pokazał przykład jednej z pacjentek.

Kobieta doświadczająca wielokrotnego udaru, jednym z objawów mogą być zawroty i bóle głowy
Autor: Getty Images Wielokrotny udar może dawać nietypowe objawy

Udar mózgu to stan, kiedy do tkanki mózgowej nie dopływa krew - w efekcie część mózgu obumiera. Około 4/5 przypadków to udar niedokrwienny, do którego dochodzi wówczas, gdy tętnica doprowadzająca krew do mózgu staje się niedrożna na przykład z powodu blaszki miażdżycowej lub zatoru, a więc skrzeplinę krwi. Gdy tętnica zostanie zablokowana, przepływ krwi ustaje.

Pozostałe przypadki to udar niedokrwienny, do którego dochodzi na skutek pęknięcia ściany tętnicy mózgowej - wówczas krew wylewa się poza naczynie, niszcząc okoliczne tkanki nerwowe i doprowadzając do wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Niezwykły przypadek udaru mózgu

Przypadek nietypowego udaru mózgu opisano w piśmie Neurologist. Pacjentką była 58-letnia kobieta, u której udar trwał dwa tygodnie. W raporcie opisano, że w tym czasie kobieta odczuwała silne zmęczenie, wpadała w letarg, cierpiała również na silne bóle głowy, a w pewnym momencie jej chód stał się niestabilny.

Trafiła na SOR, gdzie zrobiono jej tomografię komputerową głowy - badanie nie wykazało anomalii. Pojawiły się jednak kolejne objawy - problemy ze skupieniem uwagi, dezorientacja, nudności, ogólne osłabienie. Dwa tygodnie od wystąpienia pierwszych dolegliwości kobieta zgłosiła się do szpitala. Kolejna tomografia ujawniła zmiany w mózgu, spowodowane przez zakłócony przepływ krwi - podostry zawał prawego jądra ogoniastego i ostry zawał skorupy prawej. 

Z kolei rezonans magnetyczny mózgu wykazał ostre obustronne zawały móżdżku i prawych zwojów podstawy mózgu. Pacjentka została przyjęta do szpitala w celu leczenia udaru mózgu.  

Jak wynika z raportu lekarzy, kobieta miała wiele czynników ryzyka udaru: źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, cukrzycę insulinoniezależną i otyłość (BMI: 42). 

Paliła papierosy, chorowała również na niedoczynność tarczycy, autoimmunologiczną niealkoholową marskość wątroby rozpoznaną trzy lata przed przyjęciem, chorobę zwyrodnieniową stawów i przewlekły ból pleców.  Na stałe przyjmowała leki, w tym ewotyroksynę, furosemid, lizynopryl i insulinę.  Jednak od kilku miesięcy - o czym poinformowali członkowie rodziny - nie przestrzegała zaleceń dotyczących insuliny, leków tarczycowych i leków przeciwnadciśnieniowych. 

W szpitalu pacjentka doświadczyła kolejnych udarów - badania wykonane kilka dni po przyjęciu wykazały nowy obustronny zawał przedniej tętnicy mózgowej i nowy zawał lewej skroniowo-ciemieniowej. Wykonano jej szereg badań, w tym posiew płynu mózgowo-rdzeniowego. Wykazał on, że kobieta jest zarażona Cryptococcus neoformans, czyli drożdżakami, które mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Kryptokokoza daje złe rokowania. Mimo wdrożenia leczenia antygrzybicznego stan kliniczny pacjentki stale się pogarszał i zmarła w 11. dniu hospitalizacji. 

Najczęstsze objawy udaru mózgu

Objawy udaru zależą od tego, która część mózgu została uszkodzona.

Do klasycznych objawów udaru mózgu zaliczane są:

  • osłabienie mięsni twarzy (opadanie kącika ust po jednej stronie)
  • zaburzenia widzenia - np. podwójne widzenie lub całkowita utrata wzroku w jednym oku
  • niedowład (osłabienie) górnej lub dolnej kończyny, lub obu po tej samej stronie ciała
  • nagły, bardzo silny ból głowy
  • zaburzenia równowagi
  • problemy z koordynacją ruchów
  • zaburzenia przytomności lub jej utrata.

Udar mózgu zagraża życiu i może być przyczyną trwałej niepełnosprawności. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja - im wcześniej bowiem rozpoznany zostanie udar mózgu i wdrożone odpowiednie leczenie, tym większa szansa, że uszczerbek na zdrowiu będzie niewielki, a chory szybko wróci do zdrowia.