Lekarze z WIM wyleczyli ostry udar mózgu u 13-latka. Wykorzystali nowatorską metodę

2022-11-22 6:49

W Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie odbył się pierwszy zabieg leczenia ostrego udaru mózgu z wykorzystaniem trombektomii mechanicznej - najnowszej metody leczenia udaru niedokrwiennego. Pacjentem był 13-letni chłopiec. To najmłodszy pacjent w Polsce leczony tą metodą.

Lekarze z WIM wyleczyli ostry udar mózgu u nastolatka. Wykorzystali nowatorską metodę
Autor: Getty Images Lekarze z WIM wyleczyli ostry udar mózgu u nastolatka. Wykorzystali nowatorską metodę trombektomii mechanicznej

Jak poinformował WIM, pacjent przywieziony został z leżącego ponad 100 km od Warszawy Szpitala w Ciechanowie. Obecnie przebywa w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zabieg trwał krótko i zakończył się sukcesem

Według informacji przekazanej przez Wojskowy Instytut Medyczny to drugi lub trzeci przypadek zabiegowego leczenia udaru mózgu u dziecka w naszym kraju. Trzynastolatek był natomiast najmłodszym pacjentem poddanym zabiegowi trombektomii mechanicznej w Polsce.

Ponieważ brakuje wytycznych dotyczących zasad leczenia zabiegowego, a także opieki anestezjologicznej i neurologicznej dzieci, które przeszły udar mózgu, lekarze działali w sytuacji niestandardowej. "Ich postawa oraz kreatywne poszukiwanie efektywnych rozwiązań problemu zasługuje na ogromne uznanie." - podkreślono w komunikacie WIM.

Jak czytamy, zabieg zakończył się sukcesem "dzięki błyskawicznej reakcji, ogromnemu zaangażowaniu i współpracy pomiędzy lekarzami ze Szpitala w Ciechanowie oraz specjalistami z Kliniki Neurologicznej, Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Pracowni Radiologii Zabiegowej w proces decyzyjno - leczniczy".

UdarNieZostawajwDomu - neurolodzy apelują i ostrzegają

Na czym polega trombektomia mechaniczna?

Trombektomia mechaniczna to najnowsza obecnie metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. W jej trakcie lekarz instrumentalnie usuwa skrzeplinę, która blokuje duże naczynie tętnicze mózgu. Zabieg ten można wykonać w ciągu sześciu godzin od chwili wystąpienia pierwszych neurologicznych objawów udaru.

Trombektomia często poprzedzana jest zabiegiem trombolizy, czyli dożylnym podaniu leku, który rozpuszcza skrzeplinę. Jeśli nie da to efektu, a skrzeplina jest bardzo duża, chorego można kwalifikować do trombektomii. Zabieg ten jest również jedynym rozwiązaniem w przypadku niektórych pacjentów, np. z zaburzeniami krzepnięcia.