Pożar w Ząbkach - co z dostępem do leków? Sprawdź, jak ty możesz sobie poradzić w podobnej sytuacji
W pomoc mieszkańcom bloków przy ul. Powstańców w Ząbkach zaangażowały się lokalne władze i przychodnie lekarskie, zapewniając, ze zostanie udzielona wszelka pomoc, choćby w zakresie dostępu do leków. Co jednak możesz zrobić, kiedy masz podobny problem, ale nie na taką, medialną skalę?

To cud, że nikt nie zginął. Pożar 3 lipca w Ząbkach, który pozbawił dachu nad głową co najmniej pół tysiąca osób, to ogromne wyzwanie logistyczne dla samych poszkodowanych, jak i lokalnych władz.
Urzędnicy, sąsiednie gminy czy lokalne przychodnie lekarskie deklarują konkretną pomoc.
A jak uzyskać szybko dostęp do niezbędnych leków, nie tylko wtedy, gdy strawi je ogień, ale zostaną zalane lub niedostępne z powodu ewakuacji?
Bez paniki, to nie jest trudne.
Pożar w Ząbkach - wszelka pomoc w wydziale zarządzania kryzysowego
Jak poinformowała burmistrz Ząbek, Małgorzata Zyśk:
Mieszkańcy budynku przy ul. Powstańców, wymagający jakiegokolwiek wsparcia, powinni kierować się do Urzędu Miasta Ząbki. W sekretariacie burmistrza, w wydziale zarządzania kryzysowego oraz u pani sekretarz można uzyskać wszelkie niezbędne informacje.
Utraciłeś dostęp do leków? Potrzebujesz porady lekarskiej? Zadzwoń do swojej przychodni, najpewniej dostaniesz pomoc od ręki. Lokalne poradnie deklarują w mediach społecznościowych dostęp dla pacjentów, możliwość teleporady itp.
Z teleporady skorzystać może zresztą każdy, chociaż wiadomo, jak ciężko bywa u nas z terminami. Potrzebujesz pilnie wsparcia? Pomoc możesz znaleźć też w aptece, u farmaceuty.
Recepta farmaceutyczna – nie zapominaj o tej możliwości
Jeśli teleporada nie jest dostępna od ręki, warto rozważyć skorzystanie z recepty farmaceutycznej.
- W sytuacji losowej wypisuję recepty bez mrugnięcia okiem - zapewnia farmaceutka z Niepołomic, Paulina Front.
Oczywiście, najłatwiej jest uzyskać receptę farmaceutyczną w aptece, z której regularnie kupujemy leki, farmaceuta nas kojarzy itd. Dobrym rozwiązaniem jest też dostęp do IKP w telefonie - w aptece można pokazać historię recept i rozwiać wątpliwości farmaceuty.
Niestety, trzeba pamiętać, że farmaceuta nie może wystawić recepty na leki psychotropowe i narkotyczne. Ponadto, recepta farmaceutyczna jest zawsze pełnopłatna, co oznacza brak możliwości skorzystania z refundacji.
Farmaceuta może przepisać lek na okres do 120 dni.
Uważaj na te leki
Teleporada – z każdego miejsca, do którego trafisz
Będziesz czuć się lepiej, przychodząc do apteki z receptą? Pamiętaj, że prawo do teleporady masz w całym kraju, a receptę zrealizujesz w każdej aptece.
Nie masz dostępu do swoich pieniędzy, dokumentów, telefonu itp.? Wtedy zawsze zwracaj się po pomoc do lokalnych władz, a nawet policji. Muszą cię odpowiednio pokierować i wesprzeć.
