Poradnik dietetyczny dla dzieci z zespołem Downa

2017-12-14 9:18

Osoby z zespołem Downa mają często skłonności do nadmiernego przybierania na wadze. U wielu z nich nadwaga rozwija się w otyłość. Wykształcenie u osób z tą wadą genetyczną prawidłowych nawyków żywieniowych już w okresie dzieciństwa to jeden z ważnych elementów rehabilitacji. Wsparciem dietetycznym dla rodziców dzieci z zespołem Downa służy kalendarz na rok 2018 z poradami żywieniowymi i przepisami na dietetyczne posiłki wydany przez Stowarzyszenie „Zakątek 21”.

Poradnik dietetyczny dla dzieci z zespołem Downa
Autor: Materiały prasowe Kalendarz dietetyczny podpowiada jak zdrowo odżywiać dziecko z zespołem Downa.

Dzieci z trisomią 21 chromosomu, czyli wadą genetyczną nazywaną potocznie zespołem Downa, rodzą się z mniejszą masą urodzeniową niż ich zdrowi rówieśnicy. Ale już ok. 3-4 roku życia, wiele z nich nie tylko odrabia straty w kilogramach, ale zaczyna też tyć nadmiernie. W populacji dorosłych osób z zespołem Downa otyłość występuje już u 31 proc. mężczyzn i 36 proc. kobiet.

Jednym z głównych elementów profilaktyki nadwagi i otyłości jest wprowadzanie już od najmłodszych lat prawidłowej edukacji żywieniowej. Aby wesprzeć w tych działaniach rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa, Stowarzyszenie „Zakątek 21”, przy wsparciu Fundacji PZU wydało wyjątkowy kalendarz na rok 2018 z poradami specjalisty dietetyka. W kalendarzu znajduje się kanon „21 przykazań zdrowego odżywiania”, czyli najważniejsze zalecenia żywieniowe, a także porady dietetyka m.in. jak zachęcić dziecko do zmiany diety oraz jak je wspierać gdy nadchodzi kryzys. W kalendarzu umieszczono także przykładowe jadłospisy z potrawami wykorzystującymi sezonowe warzywa i owoce. Menu zawiera receptury na potrawy, gramatury produktów oraz miary domowe, aby ułatwić korzystanie z diety. Opublikowany jadłospis zawiera 1500 kcal dziennie. To uniwersalne wskazanie kaloryczne dla dzieci z nadwagą, otyłością, na diecie tzw. diecie redukcyjnej, czyli odchudzającej. Autorzy kalendarza uczulają jednak rodziców i opiekunów, że gdy zespołowi Downa towarzyszy jakaś choroba, sposób odżywiania trzeba skonsultować ze specjalistą i dostosować do indywidualnego stanu zdrowia dziecka.

Kalendarz ozdabiają kolorowe owocowo-warzywne krajobrazy obrazujące zmienność pór roku. Mają zachęcić dzieci do spojrzenia na produkty kulinarne z nowej perspektywy, która da im impuls do kreatywnego postrzegania rzeczywistości.

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Zakątek 21”, wydawca kalendarza dietetycznego ma nadzieję, że publikacja ta pomoże rodzinom otworzyć się na wyzwanie jakim jest wprowadzenie nowych produktów i posiłków do diety dziecka. Na stronie internetowej stowarzyszenia uruchomiono także forum, na którym rodzice mogą wymieniać się radami i pomysłami jak wprowadzać nowe zasady żywieniowe i jak zachęcać dzieci do większej aktywności ruchowej.

Kalendarz będzie można otrzymać nieodpłatnie w Stowarzyszeniu „Zakątek 21”.