Półpasiec „budzi się” po przechorowaniu COVID-19. W tej grupie wiekowej ryzyko jest największe

2022-04-22 10:31

Zachorowanie na COVID-19 może przyczynić się do rozwoju półpaścia - tak wynika z najnowszego badania. Jednak ryzyko to dotyczy szczególnie osób w jednej grupie wiekowej. Kto jest narażony na rozwój tej choroby?

Półpasiec
Autor: Getty Images

Najnowsze badania dowodzą, że osoby starsze, które łagodnie przeszły COVID-19 są o 15% bardziej narażone na rozwój półpaśca niż osoby, które nie zostały zakażone koronawirusem.

Zależność ta dotyczy osób w wieku 50 lat i starszych. Jednak ryzyko jest znacznie większe w przypadku osób, które były hospitalizowane w wyniku ciężkiego przebiegu COVID-19. Prawdopodobieństwo rozwoju półpaśca w wyniku ciężkiego przebiegu wzrasta aż do 21%.

Półpasiec. Jak go rozpoznać i jak leczyć?

Czym jest półpasiec?

Według Centers for Disease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych półpasiec rozwija się u około 1 miliona ludzi rocznie.

Półpasiec to choroba zakaźna, która objawia się pojawieniem bolesnej wysypki lub pęcherzy na skórze. Przyczyną zachorowania jest obecność wirusa ospy wietrznej i półpaścia w organizmie.

Oba wirusy zostają w ciele po przebiegu ospy i półpaścia w dzieciństwie i mogą się uaktywnić po wielu latach powodując chorobę jaką jest półpasiec. Taka sytuacja najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia.

Najnowsze badanie naukowców sugeruje, że przebieg COVID-19 w wyniku zakażenia koronawirusem może wywołać reaktywację wirusa ospy wietrznej i półpaśca.