Po te produkty kobiety muszą sięgać częściej. Wspomogą walkę z niektórymi problemami zdrowotnymi

2022-07-26 17:47

Jedząc warzywa i owoce, zwłaszcza te w jaskrawych kolorach, kobiety mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby – wynika z badania opublikowanego na łamach "Nutritional Neuroscience". Eksperci zachęcają, aby wzbogacić menu o świeże produkty, które są dobrym źródłem karotenoidów. Powinno się je jeść, by ograniczyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.

Kobieta trzyma biała miskę, w której są zielone warzywa
Autor: Getty Images

Od dawna dietetycy przekonują, że jedzenie warzyw i owoców ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i powinny wchodzić w skład codziennej diety. Zawierają cenne dla naszego organizmu witaminy, składniki mineralne, błonnik, bioflawonoidy, beta-karoten i kwas foliowy.

Te warzywa i owoce warto wprowadzić do menu

Według najnowszych badań w jadłospisie dla kobiety powinny królować warzywa i owoce, szczególnie te w jaskrawych kolorach takie jak: pochrzyn, jarmuż, szpinak, arbuz, papryka, pomidory, pomarańcze i marchew. Ze względu na zawartość karotenoidów mogą pomóc przy problemach zdrowotnych. Jak wyjaśnił autor badania prof. Billy R. Hammond z Uniwersytetu Georgii w Stanach Zjednoczonych, "chodzi o to, że mężczyźni zmagają się z wieloma chorobami, mogącymi wiązać się z ryzykiem nagłej śmierci, z kolei kobiety mogą zapadać na nie rzadziej lub później albo chorują na schorzenia, które powoli wyniszczają ich organizm".

- Na przykład, jedną trzecią przypadków zwyrodnienia plamki żółtej i demencji na całym świecie stanowią kobiety. Zdrowy styl życia wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju tych schorzeń w przyszłości – dodał.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Dlaczego kobiety powinny jeść więcej owoców i warzyw?

Uczeni postanowili przeprowadzić badanie, aby zrozumieć, dlaczego choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego, począwszy od chorób autoimmunologicznych po demencję, częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Podczas tej analizy uczeni wzięli pod uwagę wiele czynników, w tym zróżnicowanie długości życia w zależności od płci.

- Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie przypadki chorób autoimmunologicznych, to są one bardziej powszechne u kobiet. Stanowią prawie 80 proc. Z tego też powodu kobiety potrzebują dodatkowej opieki profilaktycznej – zaznaczył prof. Hammond.Jak zaznaczył ekspert, kobiety mają średnio więcej tkanki tłuszczowej w przeciwieństwie do mężczyzn. Dzięki tłuszczowi organizm jest w stanie wchłonąć z pokarmu wiele cennych witamin i minerałów. Niestety działa on tak, że nie potrafi ich nadmiaru odłożyć na później, a jeśli jest ich za mało, może to prowadzić między innymi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie układu nerwowego.

Co prawda, mężczyźni i kobiety spożywają średnio taką samą ilość karotenoidów, ale panie wykazują większe zapotrzebowanie.

Dlatego też eksperci zalecają, aby wzbogacić dietę o warzywa i owoce obfitujące w karotenoidy, zwłaszcza w luteinę i zeaksantynę, które zwiększają komfort widzenia, zapobiegają zwyrodnieniom siatkówki oka i pogłębianiu się wad wzroku. Według statystyk na problemy z żółtą plamką są bardziej narażone kobiety niż mężczyźni.

- Ta publikacja powstała po to, aby uświadomić kobiety, że mają pewne luki w organizmie. Im wcześniej zwrócą na to uwagę i będą je uzupełniać, tym mniej mogą mieć problemów zdrowotnych w przyszłości – podsumował prof. Hammond.