Pijana 14-latka trafiła na SOR po zabawie sylwestrowej. Miała 2,5 promila

2023-01-02 16:08

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) dla dzieci przy ulicy Wrzoska w Poznaniu to pierwszy taki oddział pediatryczny w Wielkopolsce. Tylko w ciągu sylwestrowej doby odnotowano w nim ponad 170 zgłoszeń. Prócz nastolatków poparzonych petardami, na oddział trafiło kilkoro pijanych nastolatków. Jednym z nich była 14-letnia dziewczynka, która miała 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Pijana 14-latka trafiła na SOR po zabawie sylwestrowej. Miała 2,5 promila
Autor: Getty Images Pijana 14-latka trafiła na SOR po zabawie sylwestrowej. Miała 2,5 promila

Szpitalny Oddział Ratunkowy Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu jest pierwszym takim oddziałem pediatrycznym w województwie wielkopolskim. Oddział jest całodobowy i pierwsze przyjęcia rozpoczął w nocy z 29 na 30 grudnia 2022 r.

"Było w miarę spokojnie"

Łącznie Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wielkopolskim Centrum Pediatrii w Poznaniu odnotował 175 zgłoszeń w ciągu sylwestrowej doby. Do szpitala trafiały dzieci poparzone petardami, ale także pijane nastolatki. Rzeczniczka placówki Urszula Łaszyńska przyznała, że "mimo wszystko można powiedzieć, że było w miarę spokojnie".

- Nie odnotowaliśmy dużo takich typowych, sylwestrowych zdarzeń – dodała rzeczniczka. Na SOR trafiło m.in. troje pijanych nastolatków.

Jedno z dzieci miało 2,5 promila alkoholu w organizmie. Była to 14-letnia dziewczynka.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Jak alkohol szkodzi dziecku?

Alkohol jest wrogiem naszego organizmu. Najnowsze badania naukowe wykazały, że nawet niewielkie dawki, nie pozostają obojętne dla zdrowia. Z kolei inne analizy przeprowadzone przez amerykańskich ekspertów i opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Translational Psychiatry" wykazały, że upijanie się przed 21. rokiem życia może skończyć się trwałymi zmianami w mózgu młodej osoby.

Badania wykazały, że alkohol spożywany przez młodych ludzi atakuje ciało migdałowate, czyli obszar w mózgu odpowiedzialny za emocje. Dochodzi w tej sytuacji do zmniejszenia ilości białka BDNF, które potrzebne jest do prawidłowego rozwoju mózgu i tworzenia połączeń między neuronami.

Jeśli poziom tego białka jest obniżony np. poprzez spożywanie alkoholu, mózg nie rozwinie się w sposób normalny. Nieprawidłowe połączenia między neuronami mogą sprawić, że młode osoby, które sięgają po alkohol, mogą mieć poważne problemy w dorosłości. Przede wszystkim będą podatni na stany lękowe. Co więcej, takim osobom znacznie łatwiej jest się uzależnić od alkoholu – podkreślili naukowcy.