Pani Joanna ma 101 lat i przeszła udany zabieg. "PESEL to informacja dla urzędników"

2023-06-20 13:41

Ta wyjątkowa operacja zapisze się na kartach w historii medycyny. Dlatego, że zespół lekarzy z Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Bielsku-Białej uratował życie 101-letniej pacjentki. Pani Joanna Gretka doznała zawału serca. Przeszła pomyślnie zabieg angioplastyki wieńcowej, który był obarczony sporym ryzykiem.

Pani Joanna ma 101 lat i przeszła udany zabieg. PESEL to informacja dla urzędników
Autor: Getty Images / Facebook Pani Joanna ma 101 lat i przeszła udany zabieg. "PESEL to informacja dla urzędników"

Problemy ze zdrowiem Pani Joanny Gretki dały znać o sobie w nocy. Poczuła silny ból w klatce piersiowej, który trwał dwie godziny. Jej syn wezwał karetkę. Ratownicy przyjechali po 101-latkę i zabrali ją do Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca (AHoP) w Bielsku-Białej. 

Lekarze zajęli się pacjentką i wykonali jej odpowiednie badania. Wyniki koronarografii ujawniły zamkniętą tętnicę wieńcową, która spowodowała ból i niedokrwienie serca.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Pani Joanna Gretka doznała drugiego zawału serca - pierwszy przeszła dekadę temu. Konieczny był zabieg angioplastyki wieńcowej (inaczej otwarcia zamkniętej tętnicy wieńcowej) w celu ratowania jej życia. Jak przekazał w rozmowie dla telewizji TVS kardiolog inwazyjny dr hab. n. med. Piotr Buszman, "najtrudniejsze było dla lekarzy podjęcie decyzji, czy w ogóle podejmować się zabiegu u chorej stuletniej, ponieważ taki zabieg jest wysokiego, bądź bardzo wysokiego ryzyka".

"Kolega wykonujący w środku nocy badanie koronarografii zauważył zamkniętą tętnicę wieńcową, która spowodowała ból i niedokrwienie serca, czyli zawał. Jednocześnie otworzył tę tętnicę sposobem mechanicznym, zabezpieczył to specjalnym implantem – stentem. I dzięki temu pacjentka czuje się obecnie, po czterech dniach, bardzo dobrze" – dodał prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski.

Na szczęście zabieg przeszedł pomyślnie i bez żadnych komplikacji. Klinika American Heart of Poland poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych o sukcesie swoich lekarzy.

"W środę na nasz oddział w Bielsku-Białej trafiła niezwykła pacjentka, pani Joanna, mająca piękne 101 lat. Leczona pod opieką znakomitego zespołu medycznego, nad którym czuwa prof. dr. Hab. n. med. Krzysztof Milewski, czuje się już bardzo dobrze" – napisano w poście udostępnionym na profilu placówki medycznej.

Uratowali życie 101-letniej pacjentce. "Wiek to tylko liczba"

Ten wyjątkowy zabieg został nagłośniony przez media. Pani Joanna Gretka udzieliła wywiadu dziennikarzom. Na pytanie o objawy, wskazała ręką na klatkę piersiową, mówiąc: "Tu serce bolało. Strasznie bolało".

Zespół lekarzy z klinika American Heart of Poland uratował życie jednej z najstarszych w Polsce pacjentek kardiologicznych. Prof. Milewski powiedział, że Pani Joanna jest najstarszą pacjentką tej placówki.  "Ale PESEL to tylko informacja dla urzędników, dla nas liczy się biologia. Wykonano u niej leczenie zabiegowe zawału serca metodą angioplastyki z implantacją stentu. Dzięki temu czuje się już bardzo dobrze, nic traci uśmiechu na twarzy i daje nam ogromną motywację do dbania o swoje zdrowie" – dodał.

Według bielskich kardiologów z AHoP przypadek 101-letniej pacjentki pokazuje, że należy się troszczyć o swój dobrostan niezależnie od wieku i sięgać po pomoc medyczną, gdy pojawią się jakieś niepokojące sygnały. "Niech ta historia będzie przypomnieniem dla nas wszystkich, że wiek to tylko liczba, a determinacja i troska o swoje zdrowie są kluczowe" – podsumowali.