Osoby z tych roczników pobiją rekord długowieczności. Padnie bariera 130 lat?
Najstarszą w historii kobietą jest Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w wieku 122 lat. Czy ustanowiony przez nią rekord długowieczności zostanie wkrótce pobity? Eksperci są pewni, że tak. Obecnie długowieczność jest zagadnieniem, które wzbudza coraz większe zainteresowanie, a badacze są coraz bliżej odkrycia jej sekretu.
Pierwsze miejsce wśród najstarszych osób na świecie wciąż zajmuje Jeanne Calment z Francji. Kobieta urodziła się w 1875 roku i przeżyła 122 lata i 164 dni. Odeszła dokładnie 4 sierpnia 1997 roku. Pojawiały się jednak wątpliwości dotyczące jej życiorysu. Grupa naukowców z Uniwersytetu Moskiewskiego twierdzi, że jej wiek nie został wiarygodnie udokumentowany i nie powinna zatem znaleźć się na podium w tym długowiecznym zestawieniu.
Z kolei za najdłużej żyjącego mężczyznę został uznany Japończyk Jiroemon Kimura, który mieszkał w słynącym z długowiecznych mieszkańców mieście Kyotango w prefekturze Kioto. Zmarł 12 czerwcu 2013 roku, mając 116 lat i 54 dni. Do tej pory nikomu nie udało się pobić rekordu długowieczności, choć przeciętna długość życia ludzkiego jeszcze do niedawna się wydłużała.
Tyle średnio żyje się w Polsce
Koronawirus wywrócił do góry nogami życie wielu ludzie na świecie. W wyniku pandemii COVID-19 nastąpiło skrócenie przeciętnej długości życia o co najmniej kilka miesięcy w najbardziej rozwiniętych krajach, np. w Polsce o ponad dwa lata.
Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w Polsce, w 2021 roku mężczyźni przeciętnie żyli 71,8 lat, a kobiety – 79,7 lat, czyli odpowiednio o 2,3 oraz 2,1 lat krócej w porównaniu do 2019 roku. Z kolei od 1990 roku przeciętna długość życia Polek o 5,6 lat, a Polaków – 4,5 lat.
Niemniej statystyki dotyczące życia w krajach uprzemysłowionych, zarówno w Unii Europejskiej, jak i Stanach Zjednoczonych poprawiają się wraz z wygasaniem pandemii. Pojawia się też szansa dla stulatków na dłuższe życie. Według prognoz ekspertów granica ludzkiego życia nie została osiągnięta i w niedalekiej przyszłości możemy oczekiwać kolejnych rekordów długowieczności. Jest jednak jeden warunek – jeśli nie wybuchnie kolejna pandemia.
Kto może dożyć nawet 130 lat?
Głos w tej sprawie zabrał prof. David McCarthy z University of Georgia w USA. – Nie ulega wątpliwości, że najdłużej żyjący ludzie osiągają wiek od 110 do 120 lat. Ale ta granica może zostać przekroczona w najbliższych dekadach – wyjaśnił. Dodał, że człowiek w tym zakresie nie osiągnął jeszcze górnego pułapu.
Badacz wraz ze swoim zespołem przeanalizował to, czy ludzie będą w stanie pobić nowe rekordy na długie życie. Jest pełny nadziei, że tak będzie. Odkrył, że ludzie, który urodzili się na początku XX wieku, będą w stanie to zrobić, zwłaszcza osoby z rocznika 1910.
- Najdłużej żyjący ludzie z rocznika 1910 mają obecnie ponad 110 lat. W najbliższej dekadzie będzie zatem wiadomo, czy niektórzy z nich dożyją ponad 122 lata. Niektórzy mogą dożyć nawet 130 lat – podsumował prof. McCarthy.