Już niedługo będziemy żyli 120 lat? Sposób na długowieczność nie każdemu się spodoba

2023-10-12 12:13

Nie od dziś wiadomo, że rozwój medycyny sprawił, że średnia długość życia jest wyższa niż przed laty. Mimo to naukowcy nie kończą badań i szukają rozwiązań, dzięki którym osiągniemy jeszcze lepsze wyniki. Okazuje się, że mamy szansę osiągnąć wiek nawet 120 lat. Jak to możliwe? Długowieczność może niebawem być w zasięgu naszych rąk, są jednak pewne warunki.

Już niedługo będziemy żyli 120 lat? Sposób na długowieczność nie każdemu się spodoba
Autor: Fot. Getty Images

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego średnia długość życia Polaków wciąż się zmienia. W 2022 roku porównaniu z 2021 r., trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 1,7 wśród mężczyzn i 1,4 roku wśród kobiet. Mimo to naukowcy szukają rozwiązań, dzięki którym uda się nie tylko zatrzymać czas, ale również odwrócić procesy starzenia, bo choć o eliksirach młodości mówi się nader często, to o eliksirze długowieczności raczej niewiele. 

Seniorzy kręcą film.

Eliksir długowieczności, czyli jak dożyć tak sędziwego wieku?

Wśród seniorów często można usłyszeć opinię, że nie ważne jak długo, byle w zdrowiu. Mimo to raczej trudno wyobrazić sobie, że ktoś, kto ma do wyboru długie i zdrowe życie, wybiera jego krótszą wersję.

Nad tym zagadnieniem pochylili się naukowcy, którzy stwierdzili, że manipulowanie procesami biologicznymi związanymi ze starzeniem, daje szansę na znaczne wydłużenie naszego życia i sprawi, że nie będzie ono obarczone chorobami. Badacze dostrzegli, że zastosowanie tej metody względem zwierząt przyniosło oczekiwane rezultaty. 

Jak informuje portal “Forsal.pl”, eliksirem długowieczności jest np. drastyczne ograniczenie spożywanych kalorii jako część zróżnicowanej diety. To nie jedyna metoda, chodzi również o opracowywanie leków które będą usuwać starzejące się komórki.

Tego typu procesy słabną z wiekiem, dlatego rozwój medycyny w tym kierunku może przyczynić się do przełomowych zmian. Oczywiście rozwiązanie budzi kontrowersje , ponieważ leki senolityczne są ryzykownym posunięciem gdyż zabijając jeden rodzaj komórek możemy narazić na szwank pozostałe.

Przełom czy marzenie? Mózg może stawiać opór

To nie jedyny pomysł na zatrzymanie upływającego czasu. Naukowcy przyglądają się bliżej temu, jak odmłodzić komórki i tkanki ingerując w chromosomy, które przekazują informację do komórek odnośnie ich regeneracji. Okazuje się, że usunięcie nagromadzonych markerów sprawi, że komórki 65-letniej osoby zachowają właściwości 20-latka. Zdaniem specjalistów epigenetyczny rodzaj odmładzania może nie tylko zatrzymać proces starzenia, ale również go odwrócić.

Niestety spośród tak obiecujących danych na drodze do sukcesu może stanąć nasz mózg. Otóż ten niezwykle istotny organ ma ograniczoną pojemność przez co w pewien sposób jest przystosowany zarówno do procesu starzenia jak i określonej przeżywalności. Ponadto nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach, które potwierdzałyby skuteczność opisanych metod.

Dlatego dopóki nie znajdziemy sposobu na to, aby mózg również chciał współpracować w tej materii, to wszelkie plany trzeba potraktować jako marzenia i dążyć do ich realizacji na przestrzeni kolejnych lat.