Opóźniają proces starzenia mózgu o 6 lat. Duża korzyść z małej rzeczy

2023-06-22 14:21

Dla wielu osób to nieodłączny element codziennej rutyny. Tych, których jeszcze nie doceniają jej właściwości, być może przekonają wyniki nowego badania, które wykazało, że drzemki mogą pomóc zachować zdrowie mózgu. Choć wymagają regularności, może warto znaleźć czas na krótką drzemkę w ciągu dnia?

Opóźniają proces starzenia mózgu o 6 lat. Duża korzyść z małej rzeczy
Autor: Getty Images Opóźniają proces starzenia mózgu o 6 lat. Duża korzyść z małej rzeczy

Naukowcy z University College London i University of the Republic w Urugwaju wykazali, że drzemka w ciągu dnia spowalnia tempo, w jakim mózgi kurczą się z wiekiem, co jest istotnym wskaźnikiem dobrego zdrowia mózgu, ściśle związanym z niższym ryzykiem demencji i innych schorzeń.

Niektórzy są "zaprogramowani" do drzemek

Wcześniejsze analizy naukowców wykazały, że krótkie drzemki przynoszą ludziom wiele korzyści zdrowotnych w porównaniu z osobami, które ich sobie nie ucinają. - Nasze odkrycia sugerują, że dla niektórych osób krótkie drzemki w ciągu dnia mogą być częścią układanki, która może pomóc zachować zdrowie mózgu – wyjaśniła starsza autorka nowego badania dr Victoria Garfield, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Sleep Health".

Specjaliści chcieli ustalić, czy istnieje związek przyczynowy między drzemką w ciągu dnia, a zdrowiem mózgu. By zbadać ten aspekt, przyjrzeli się DNA, dzięki czemu mogli określić prawdopodobieństwo nawykowego drzemania u ludzi.

Okazało się, że osoby, które były bardziej "zaprogramowane" genetycznie do drzemki w ciągu dnia, mają większą całkowitą objętość mózgu. Średnia różnica w objętości mózgu nie była duża, ale przekładała się na proces starzenia organu i wynosiła od 2,6 do 6,5 lat.

Badacze nie znaleźli jednak różnicy w innych pomiarach, które obejmowały zdrowie mózgu i funkcji poznawczych takich jak objętość hipokampa, przetwarzanie wzrokowe czy czas reakcji.

Drzemki mogą być objawem demencji

Badanie miało pewne ograniczenia. Jednym z nich był fakt, że obejmowało jedną grupę etniczną, czyli białych Europejczyków, więc nie można uogólniać ich na inne grupy etniczne.

- Mam nadzieję, że badania takie jak to, które pokazują korzyści zdrowotne krótkich drzemek, mogą pomóc zmniejszyć wszelkie piętno, które wciąż istnieje wokół drzemek w ciągu dnia – mówi ekspertka. Już wcześniejsze analizy naukowe wykazały, że drzemki trwające 30 minut lub krócej, zapewniają najlepsze, krótkoterminowe korzyści dla funkcji poznawczych oraz rzadziej zakłócają nocny sen.

Lecz wyniki tych badań nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że drzemki mogą pomóc uchronić się przed demencją albo chorobą Alzheimera. Tym bardziej, że inne analizy naukowe wykazały, że to właśnie drzemki są często objawem demencji, która atakuje osoby starsze.

Poradnik Zdrowie - Higiena snu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki