Ilość i długość drzemek ma znaczenie. Mogą być oznaką demencji

2022-03-21 9:22

Osoby starsze drzemią więcej – wiąże się to z między innymi z narastającymi wraz z wiekiem problemami ze snem w ciągu nocy. Okazuje się jednak, że drzemka w tej grupie wiekowej może świadczyć o postępujących zmianach w mózgu. Naukowcy wykazali, że częste drzemki lub regularne drzemki przez dłuższy czas w ciągu dnia, mogą być oznaką wczesnej demencji u seniorów.

Ilość i długość drzemek ma znaczenie. Mogą być oznaką demencji
Autor: Getty Images

Związek między drzemką a rozwojem choroby Alzheimera

W opinii ekspertów nadmierne drzemki mogą być jedną z wielu wskazówek świadczących o tym, że dana osoba może być na drodze do pogorszenia funkcji poznawczych. Ilość snu, a także jego jakość spada wraz z wiekiem. Często przyczyną są towarzyszące choroby przewlekłe albo powikłania z nimi związane, dlatego seniorzy mają tendencję do częstszego drzemania.

Nadmierne drzemki w ciągu dnia są często obserwowana u osób starszych, zwłaszcza u osób z chorobą Alzheimera (AD). Zgodnie z badaniem opublikowanym w Alzheimer's and Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association seniorzy, którzy drzemią co najmniej raz dziennie lub ich drzemka wynosi dłużej niż godzinę w ciągu dnia, są aż o 40 proc. bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera. - Odkryliśmy, że związek między nadmierną drzemką w ciągu dnia a demencją pozostał po dostosowaniu się do ilości i jakości snu w nocy – powiedziała współautorka badania dr Yue Leng z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Uzyskane wyniki potwierdzają wcześniejsze badania dr Leng, w których wykazano, że dwugodzinna drzemka w ciągu dnia, zwiększa ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych w porównaniu z drzemką trwającą mniej niż 30 minut dziennie. Do nowego badania wykorzystano dane zebrane przez 14 lat w ramach innego projektu, obejmującego ponad 1400 osób w wieku 74-88 lat.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Ilość i czas drzemek może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych

Przez dwa tygodnie każdego roku uczestnicy biorący udział w badaniach nosili specjalne urządzenia, które rejestrowały ich ruchy. W momencie, gdy przez dłuży czas w ciągu dnia, nie odnotowywały ruchu, dzięki specjalnemu algorytmowi odróżniania drzemania od braku aktywności, interpretowano uzyskane wyniki.

Trwające kilkanaście lat badanie wykazało, że codzienna drzemka w ciągu dnia wzrosła średnio o 11 minut rocznie u dorosłych, u których nie wystąpiły zaburzenia funkcji poznawczych. Z drugiej strony diagnoza łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych podwoiła czas drzemki do 24 minut dziennie. Okazało się, że u seniorów, którym zdiagnozowano Alzheimera, czas drzemki się potroił i wynosił średnio do 68 minut dziennie. Zdaniem naukowców nadmierne drzemki w ciągu dnia mogą być sygnałem przyspieszonego starzenia się lub procesu starzenia poznawczego.

Naukowcy zauważają, że „obserwowane przez nas powiązania nadmiernych drzemek w ciągu dnia na początku badania i zwiększonego ryzyka choroby Alzheimera podczas obserwacji mogą odzwierciedlać wpływ patologii choroby Alzheimera na etapach przedklinicznych”. Przeprowadzone badanie pokazuje po raz pierwszy, że drzemka i choroba Alzheimera „wydają się napędzać nawzajem swoje zmiany w sposób dwukierunkowy”.

Jak sobie poradzić z problematycznymi drzemkami?

Autorzy analiz podkreślają, że przyszłe badania powinny zbadać, czy interwencja w kontekście drzemek może pomóc spowolnić związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych. Obecnie wskazują, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji może być ograniczenie drzemek w ciągu dnia do około 15-20 minut przed godziną 15:00.

Dzięki temu seniorzy będą w stanie osiągać, jak największe korzyści związane z regeneracją, a tym samym nie wpłynie to na ich sen podczas nocy. Eksperci podkreślają także, że osoby starsze i opiekunowie osób cierpiących na chorobę Alzheimera powinny zwracać szczególną uwagę na zachowania podczas drzemek, szczególnie oznaki nadmiernej lub zwiększonej liczby drzemek w ciągu dnia.

W opinii ekspertów wszelkie zmiany związane z ilością drzemek lub ich wydłużeniem powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki