Czy zachorujesz kiedyś na stawy? Odpowiedź znajduje się w... jelitach

2022-10-28 12:33

Zaburzenie mikrobiomu i niekontrolowany rozwój bakterii w jelitach przyczynia się do wielu schorzeń. Do przełomowego odkrycia doszli naukowcy z University of Colorado School of Medicine. Badacze twierdzą, że unikalna bakteria bytująca w jelitach może być odpowiedzialna za wywołanie reumatoidalnego zapalenia stawów.

Odkryto bakterię odpowiedzialną za rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów
Autor: Getty Images

„Prace prowadzone przez współautorów, dr. Kevina Deane'a, Kristen Demoruelle i Mike'a Holersa z CU, pomogły ustalić, że możemy zidentyfikować osoby zagrożone RZS na podstawie markerów serologicznych, i że te markery mogą być obecne we krwi na wiele lat przed diagnozą” – mówi dr med. Kristine Kuhn, profesor nadzwyczajny reumatologii.

Nowe metody leczenia chorób stawów

Możliwa przyczyna rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów

„Kiedy spojrzeliśmy na te przeciwciała, to jedno z nich należy do normalnej klasy przeciwciał, które normalnie widzimy w krążeniu, ale drugie to przeciwciało, które zwykle kojarzymy z naszą błoną śluzową, niezależnie od tego, czy jest to błona śluzowa jamy ustnej, błona śluzowa jelit czy błona śluzowa płuc. Zaczęliśmy się więc zastanawiać: „Czy w miejscu bariery śluzówkowej może być coś, co mogłoby prowadzić do RZS?” - opowiada Kuhn.

Stąd zrodził się pomysł na przeanalizowanie przeciwciał osób, u których markery krwi wykazywały na ryzyko wystąpienia choroby autoimmunologicznej i zestawienia ich z próbkami kału osób będących w grupie ryzyka, aby zidentyfikować bakterie, które zostały oznaczone przez przeciwciała.

Badanie to zostało przeprowadzone przez naukowców University of Colorado School of Medicine z pomocą grupy kierowanej przez dr n. med. Billa Robinsona z Uniwersytetu Stanforda.

Aby sprawdzić swoją hipotezę, naukowcy wykorzystali modele zwierzęce do utrzymywania nowo odkrytych bakterii. Eksperymenty te wykazały, że nie tylko bakterie spowodowały, że modele zwierzęce rozwinęły markery krwi występujące u osób zagrożonych RZS. Niektóre modele wykazały również rozwój pełnoobjawowego reumatoidalnego zapalenia stawów.

„Nasi współpracownicy pod kierunkiem dr Eddiego Jamesa i Jane Buckner z Benaroya Research Institute potwierdzili, że komórki T we krwi osób z RZS zareagują na te bakterie, ale ludzie, którzy są zdrowi, nie reagują na te bakterie” – mówi Kuhn. „Dzięki badaniom na ludziach i modelach zwierzęcych byliśmy w stanie zidentyfikować te bakterie jako związane z ryzykiem rozwoju RZS. Wywołują one chorobę podobną do RZS w modelach zwierzęcych, a u ludzi możemy pokazać, że ta bakteria wydaje się wywoływać odpowiedzi immunologiczne specyficzne dla RZS” - tłumaczy główna autorka badania.

Odkrycie daje nadzieję na nowe metody prewencji i leczenia RZS

Jeśli unikalny gatunek bakterii faktycznie napędza odpowiedź immunologiczną, która prowadzi do RZS u osób już narażonych na tę chorobę, to daje to nowe możliwości w zapobieganiu i leczeniu tej choroby.

„Istnieje wiele różnych technologii, które dopiero zaczynają się pojawiać, które mogą selektywnie celować w bakterię w mikrobiomie jelitowym, na przykład, aby zapobiec jej immunogennemu wpływowi na gospodarza. Przez długi czas ludzie myśleli, że antybiotyki mogą być użyteczną terapią RZS, ale zamiast efektu młota tradycyjnego antybiotyku, który zniszczy dużą grupę bakterii, możemy być w stanie wybiórczo celować w tę bakterię" - wyjaśnia Kuhn.