Dieta wegańska może pomóc chorym na RZS. Łagodzi ból stawów

2022-04-05 10:49

Ból stawów u osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów może pomóc złagodzić dieta. Ale nie byle jaka. Skuteczna – czego dowodzą wyniki najnowszych badań - jest w tym przypadku niskotłuszczowa dieta wegańska bez ograniczeń kalorycznych. Poza działaniem przeciwbólowym ma ona dodatkowo kilka innych, niezwykle cennych dla zdrowia, zalet, których doświadczyli uczestnicy badania.

Dieta wegańska może pomóc chorym na RZS. Łagodzi ból stawów
Autor: Getty Images

Autorami pracy są naukowcy z Physicians Committee for Responsible Medicine, a jej wyniki opublikowano w American Journal of Lifestyle Medicine. Badacze przyjrzeli się w niej możliwościom łagodzenia bólu stawów związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów za pomocą diety.

I doszli do bardzo ciekawych wniosków, które w dwóch zdaniach zawarł dr Neal Barnard, główny autor badania i przewodniczący Komitetu Lekarzy, cytowany w artykule podsumowującym badanie.

Jak mówi: „Dieta wegańska może być receptą na złagodzenie bólu stawów dla milionów ludzi cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. A wszystkie skutki uboczne, w tym utrata wagi i obniżenie poziomu cholesterolu, są tylko korzystne”.

Dostępne leki tylko łagodzą postęp choroby

Reumatoidalne zapalenie stawów, określane również jako gościec stawowy, to powszechna choroba autoimmunologiczna. Jest częstsza u kobiet, a jej objawy to przede wszystkim ból i obrzęk stawów – na początku przede wszystkim stawów rąk i stóp. W późniejszej fazie choroby objawy dotyczą również stawu barkowego, łokciowego, kolanowego, biodrowego czy skokowego.

Występują symetrycznie – w tych samych stawach po obu stronach ciała. Chorobie towarzyszy poranna sztywność stawów, trwająca co najmniej godzinę, a także inne objawy, w tym stany podgorączkowe, uczucie zmęczenia, brak apetytu.

Dla chorych najgorszy jest jednak ból - niekiedy tak silny, że trudno jest funkcjonować. Póki co RZS nie można wyleczyć – stosowane obecnie leki hamują namnażanie się komórek zapalnych, a tym samym postęp choroby - a jeśli zostaną podane odpowiednio wcześnie, zwiększają szanse na osiągnięcie jej remisji, co zapobiega nieodwracalnym zmianom w stawach (mogącym prowadzić nawet do inwalidztwa).

Dieta wegańska łagodzi ból stawów przy RZS

Naukowcy cały czas szukają sposobów, które pomagałyby złagodzić ból stawów - jednym z takich sposobów miałaby być zmiana diety. W cytowanym badaniu udział wzięły 44 osoby ze zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Na początku badania uczestników poproszono o użycie wizualnej skali analogowej (VAS), aby ocenić nasilenie najgorszego bólu stawów w ciągu ostatnich dwóch tygodni, od „braku bólu” do „bólu tak silnego, jak to tylko możliwe." Na podstawie tkliwych stawów, obrzękniętych stawów i wartości białka C-reaktywnego, które wskazują na stan zapalny w organizmie obliczono również stopień aktywności choroby każdego uczestnika (DAS28).

W kolejnym kroku uczestników przydzielono do jednej z dwóch grup na okres 16 tygodni.

Pierwsza grupa stosowała dietę wegańską przez cztery tygodnie, eliminując dodatkowe pokarmy przez kolejne trzy tygodnie, a następnie ponownie wprowadzając wyeliminowane pokarmy indywidualnie przez dziewięć tygodni. Nie zapewniano im posiłków - przygotowywali je sami a składniki kupowali pod nadzorem zespołu badawczego.

Druga grupa stosowała normalną dietę, ale codziennie przyjmowała kapsułkę z placebo (co nie miało wpływu na badanie).

Następnie grupy zmieniły diety na 16 tygodni.

U osób, które stosowały dietę wegańską, wskaźnik DAS28 spadł średnio o 2 punkty, co wskazuje na większą redukcję bólu stawów, w porównaniu ze spadkiem o 0,3 punktu w fazie placebo.

Średnia liczba opuchniętych stawów spadła z 7,0 do 3,3 u osób stosujących dietę wegańską, a wzrosła z 4,7 do 5 w fazie placebo. W przypadku osób, które ukończyły badanie, oceny VAS również uległy znacznej poprawie w fazie wegańskiej w porównaniu z fazą placebo.

Uczestnicy badania odnieśli również inne korzyści z jego fazy wegańskiej – masa ciała zmniejszyła się średnio o 6,5 kg, podczas gdy na diecie placebo wzrosła średnio o kilogram. W fazie wegańskiej poprawiły się również parametry biochemiczne, przede wszystkim poziom cholesterolu (spadło stężenie cholesterolu całkowitego i LDL, wzrosło natomiast stężenie dobrego cholesterolu HDL).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki